01 Nisan 2010

Oğuz Gürel Neden Ağlıyor?


Oğuz Gürel Karikatür Haber blog sitemizde kendisiyle ilgili bir çıkan bir habere kızmış.
İlgili haber için TIKLAYINIZ

Karadeniz Mizah blog sitesine konu ile ilgili bir yazı göndermiş.
İlgili yazıyı görmek için TIKLAYINIZ

Oğuz Güreli'in iddialarına kısaca maddeler halinde cevap vermeye çalışalım.

-İlgili haber çıktıktan sonra Oğuz Gürel "yaptığınız yayıncılık hatasıdır" başlığı altında bir e-mail gönderdi. Bu başlık altında uzun yazışmalarımız oldu. Bu yazışmalarımızda Oğuz Gürel Muhsin Kırbaç ismindeki şahsın takma isim kullanmış olabileceğini ve bu kişinin Gırgır dergisinde amatör karikatürcü olduğunu kanıtlaması gerektiğini belirtti. Fakat Muhsin Kırbaç'ın iddiaları hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

-Bunun üzerine Oğuz Gürel'e Muhsin Kırbaç isminin takma isim olup olmadığını araştırmanın Karikatür Haber blog sitesinin işi olmadığını söyledik. Zaten blogumuza haber gönderen kişi veya kişilerin e-mail adreslerini yayınlıyoruz. Eğer kendisinin bir şüphesi varsa bu e-mail adresinden Muhsin Kırbaç'a ulaşıp öğrenebileceğini söyledik. Yoksa Karikatür Haber blog sitesine haber gönderen her kişiye "sen gerçek misin yoksa sanal mısın?" diye bir soru soramayız

-Bu yazışmalarımızda Oğuz Gürel'e özellikle şu konu ısrarla söylendi. "Eğer Muhsin Kırbaç ismindeki şahsın iddialarına cevap vermek isterse Karikatür Haber blog sitesi olarak yayınlayacağımızı belirttik. Hatta Muhsin Kırbaç'ın takma isim kullandığını ve amatör karikatürcü olmadığını kanıtlarsa onu da yayınlayacağımızı" söyledik.

-Fakat nedense Oğuz Gürel buna hiç YANAŞMADI.

-Sürekli Karikatür Haber'e "Beni hırsızlıkla suçlayan birinin haberini niye yayınladınız" diye ağladı.

-Buradan tekrar belirtiyoruz. Oğuz Gürel hakkında yine benzer bir haber gelse yine yayınlarız. Oğuz Gürel ağladı diye haberimizi çekmeyiz. Eğer bir karikatürcü hırsızlıkla suçlanıyorsa suçlayan kişiye itiraz eder ve "hırsız olmadığını" kanıtlar. Karikatür Haber blog sitesi olarak biz de yayınlarız. Veya bu suçlamaları ciddiye almaz ve cevap vermeye dahi tenezzül etmez.

-Oğuz Gürel yayınlanan haberden dolayı Karikatür Haber blog sitesine çok kızdı. Bu kızgınlığını göstererek aklınca Karikatür Haber blog sitesine gözdağı vermeye çalıştı. Hatta kanuni ve hukuki boyutlardan bahsederek tehdit etmeye çalıştı!.. Fakat bu gözdağı ve tehditler ters tepince bu seferde ağlamaya başladı. E-mail yazışmalarımızdaki bu ağlayışları da fayda vermeyince bu seferde aklınca konuyu saptırarak başka sitelerde ağlamaya başladı.

-Karikatür Haber blog sitesi olarak bu tip polemiklerden uzak durmaya çalışıyoruz. Ama maalesef biz istemesekte bu tip polemiklerin içersinde kendimizi buluyoruz.

Diğer konulara gelince:

-Oğuz Gürel http://www.karikaturevi.com/ sitesi zamanında İsa ve papa konulu bir karikatürünün sitede yayınlanmadığını yazmış. Bunun sebebi olarakta kendisine "Dini sembollerin karikatür de kullanılması günahmış" denmiş... Hayır!.. Bu şekilde söylenmedi... Konuyu saptırmasın... karikaturevi.com sitesi olarak dini konularda çizilen karikatürlerde hassas davranıyorduk. Çünkü dini konularda çizeyim derken bilmeden dini kurallarla alay edilen karikatürler geliyordu. Sadece bu tip dini kurallarla alay edilen ve müslümanların dini inançlarıyla dalga geçilen karikatürleri sitenin prensipleri gereği yayınlamıyorduk. Fakat bu hiç yayınlamadığımız anlamına gelmiyordu. Hakaret unsuru olmadıktan sonra dini sembollerin kullanıldığı bir çok karikatür sitede yayınlanıyordu. İsa ve papa karikatüründe de söylediğimiz şuydu; "İslam dininin peygamber çizimlerine karşı bir duyarlılığı var. Bu duyarlılık çizimlerde olduğu gibi sinema filmlerinde de gösterilmektedir.. Sadece Hz. Muhammed çizimleri değil diğer tüm peygamber çizimleri İslam dini açısından edebe aykırı bulunur. Biz de insanımızın bu hassasiyetini dikkate alarak bu tip çizimleri yayınlamıyorduk. Konu hakkında İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman'ın yazdıkları için TIKLAYINIZ .. Yani sonuçta karikaturevi.com sitesini hazırlayan insanlar olarak bizler İslam alimi değildik. Kafamızdan şu haramdır bu haram değildir şeklinde fetva vermiyorduk.

-Bir diğer konu karikaturevi.com olarak biz Oğuz Gürel'den genç çizerleri eğitmek için yardım istemişiz... Hayır!... Biz yardım istemedik.. Teklif Oğuz Gürel'den gelmişti.. Biz de "madem istiyorsun yap" demiştik. Hatta bu teklif karşısında ben çekingendim. Ama siteyi hazırlayan arkadaşlar "olabilir" dediği için sesimi çıkartmamıştım. Hatta kendisine forum sayfasında yorum ve karikatür eklemesi için şifre dahi vermişlerdi.

-Oğuz Gürel karikaturevi.com sitesine çok şeyler verdiğini ima etmiş. Aslında bunlar pek söylenmez ama karikaturevi.com sitesi de Oğuz Gürel'e bazı şeyler verdi. Kendisi bunları daha iyi bilir.

-Bu satırların yazılmasına sebeb Oğuz Gürel'in yazdıklarıdır. Eğer Oğuz Gürel'de zamanında kendisiyle ilgili habere cevap yazsaydı bu konu bu kadar uzamazdı. Biz de cevabını yayınlar ve konu kapanırdı. Fakat kendisi ortalığı velveleye vererek bizi bu satırları yazmaya mecbur etti. Bu satırlarla konunun artık yeterince anlaşıldığını düşünüyoruz. Çok mecbur kalmadıkça polemiklerden uzak durma niyetiyle yazılanlara cevap vermeyeğimizi belirtir bu uzun yazıdan dolayı ziyaretçilerimizden özür dileriz.

Murat Yılmaz
Karikatur Haber

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder