12 Mayıs 2010

Engin Selçuk'un "Hırsızlık ve Karikatür" Açıklaması!

Benzer tartışmaları tazeyken, bugün başıma gelen bir olayı paylaşmak istiyorum. Aynı esprinin defalarca farklı çizerlerce bulunmasında şaşılacak bir şey yok. Bu, kanıksanmış bir olgu. Bu sebeple yarışma jürileri espride özgünlük taşımayan işleri eleyeceklerini yarışma şartnamelerinde peşinen belirtiyorlar ve karikatürlerin bir hafta süreyle askıda kalma sistemi de bu yüzden uygulanıyor. Henüz sonuçlar açıklanmadan alınganlık gösterilmesini, jüriye saldırılmasını da hoş karşılamıyorum.

Hepimizin başına benzer mağduriyetler gelmiştir. En son "1993 Pamukbank Don Kişot’ta" ödül alan karikatürümün benzerine "Aydın Doğan 2007'de" ödül verilmesi, "2009 Nasreddin Hoca’da" benzer katılımın ödül alması, "Burdur Müzesi" için çizdiğim bir karikatürün neredeyse aynısının "İBB Eski Eserler-Müzeler" yarışmasında ödül alması, "Mordoğan’da" finalist olup benzer katılımdan elenmem vs.

Yine de benzerlik sorun edilecek bir konu değildir, asıl sorun hırsızlıktır.

”Eskişehir 1.Uluslararası Turizm Karikatürleri Albümü” elime bugün geçti. İlk bakışta dikkatimi çekmemişti ancak daha sonra çok ilginç bir şey fark ettim. Valentin Georgiev isimli çizer benim bir yıl kadar önce Trabzon Belediyesinin düzenlediği “Dereleri Kirletmenin Bin bir Yolu” yarışmasına gönderdiğim karikatürü birebir kopyaladığını gördüm. Ulusal ölçekli bir yarışma olduğu için albümü görmüş olamaz, olsa olsa toonpool’dan kopyalamıştır.

-büyük boyutta görmek için resimin üzerine tıklayınız-

-büyük boyutta görmek için resimin üzerine tıklayınız-

-büyük boyutta görmek için resimin üzerine tıklayınız-

Ayrıntılara dikkat ederseniz, bu desen özürlü arkadaş alenen çizgilerin üzerinden gitmiş. Çöpleri bile kopyalamış. Tuhaftır bir çok ciddi ödül de almış geçmiş yıllarda.
Çizgi dolu günler dilerim.

Engin SELÇUK
enginselcuk@gmail.com
http://enginselcuk.blogspot.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder