11 Haziran 2008

2.Uluslararası Bursa Karikatür Yarışması 'nın Bu Seneki Konusu "Çizgilerle İnsan Hakları!"

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN VE KOORDİNASYONU BURFAŞ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ‘II. ULUSLARARASI BURSA KARİKATÜR YARIŞMASI’, KENT MÜZESİ’NDE YAPILAN TOPLANTIYLA TANITILDI.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİNİN İMZALANIŞININ 60. YILI NEDENİYLE BU YIL YARIŞMADA ‘İNSAN HAKLARI’ KONU EDİLİYOR.

İNSAN HAKLARININ ÇİZGİLERLE ANLATACILACAĞI YARIŞMANIN TANITIMINI YAPAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANVEKİLİ RECAİ EKMEKÇİ, YARIŞMADA DÜNYANIN DİKKATİNİ İNSAN HAKLARINA ÇEKMEYİ HEDEFLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan ‘Uluslararası Bursa Karikatür Yarışması’nda
“İnsan Hakları” çizgilerle gündeme taşınacak.İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin insanlığın ortak değerleri sayılan maddelerinin Karagöz ve Hacivat tarafından okunduğu gösteriyle başlayan, yarışmanın tanıtım basın toplantısı, Bursa Kent Müzesi’nde yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Recai Ekmekçi, BURFAŞ Genel Müdürü İbrahim Er ile Kent Müzesi Koordinatörü ve Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez’in katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, ‘II. Uluslararası Karikatür Yarışması’nda, 21. Yüzyılda insan haklarına gösterilmesi gereken saygının çizgilerle dile getirileceğini söyledi.

Çizerlerin yarışmaya katılacağı eserlerini 10 Eylül Çarşamba gününe kadar teslim edebileceğini kaydeden Başkanvekili Ekmekçi, yarışmanın ödül töreni ile sergi açılışının ise 10 Ekim Cuma günü gerçekleştirileceğini belirtti.

Yarışmanın, barış ve huzur dolu bir dünya için yapılması gereken girişimlere önemli bir teşkil ettiğini dile getiren Ekmekçi, “Türkiye’de bir ilke imza atarak geçtiğimiz yıl başlatılan Karikatür Bienali, karikatüristlerin uluslararası platformda buluşmasına sahne oldu. Bu yıl da konusunu ‘İnsan Hakları’ olarak belirlediğimiz yarışmamız, yüzlerce kelimeyle açıklanabilecek olan insan haklarının çizgilerle anlatılmasına olanak tanıyacak” diye konuştu.

İnsan haklarına yeni bakış açıları kazandırılacak!

Dünya üzerinde ırk, dil, din ve cinsiyet gözetmeksizin tüm insanların sahip olduğu hakların çok az kişi tarafından fark edilebildiğine dikkati çeken Başkanvekili Ekmekçi, “Hakkını koruyan insan sayısı ne yazık ki çok az. Ancak ülkemizde, bu konuda standardın en yüksek seviyeye getirilmesi adına önemli adımlar atıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de üzerimize düşeni yaparak, vatandaşlarımızın dikkatini insan haklarına çekmeyi ve herkesin bu konuda etraflıca düşünmesini sağlamayı hedefledik” dedi.

Yarışmanın jürisinde ise dünyaca ünlü isimler yer alacak!

Dünya Karikatürcüler Birliği (FECO) Başkanı Marlene Pohle, FECO Başkan Yardımcısı İzel Rozental, Bulgaristan Gabrovo Mizah Evi Müdürü Tatyana Tsankova, geçtiğimiz yıl yapılan organizasyonda ‘Mavi Altın; Su’ konulu karikatür yarışmasında birinciliği kazanan usta karikatürist Agim Sulaj, Kübalı çizgi ustası Aristides Hernandez Esteban Guerrero (Ares), Japonya’nın güçlü çizeri Nori Yamanoı, Eskişehir Karikatür Müzesi Müdürü Prof. Atila Özer, Türkiye’nin ünlü çizerleri Salih Memecan ve Tan Oral ile BURFAŞ Genel Müdürü İbrahim Er’den oluşan jüri, 13 Eylül Cumartesi günü toplanarak, eserleri değerlendirecek.

Çizgilere büyük ödüller!

Yarışmada birinci olan eserin sahibi 5 bin dolar,
ikinci karikatürist 2 bin 500 dolar,
üçüncü bin dolar ve 10 kişiye verilecek mansiyon ödülünün sahipleri ise 200 dolar ile ödüllendirilecek.

Ödül Töreni’nde açılacak serginin ardından dereceye giren eserlerin; Birleşmiş Milletler’in hayata geçirdiği ve dünyanın çeşitli yerlerinde açılması planlanan “İnsan Hakları İçin Karikatür” sergilerinde yer alması öngörülüyor. Yarışma hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler, http://www.bursakarikatur.org/ adresinden bilgi alabilecek.

Kaynak:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder