17 Temmuz 2008

Kürşat Zaman'ın Benzer Karikatür Açıklaması!


KÜRŞAT ZAMAN' IN BENZER KARİKATÜR AÇIKLAMASI

Saygıdeğer Karikatürcü dostlarım ;
Bu yıl düzenlenen , 2008 Aydın Doğan Karikatür yarışmasında kazanmış olduğum ve bazı karikatür sitelerinde benzeri ile yanyana resmi koyulan karikatürüm ile ilgili açıklama yapma gereği durumunda kaldığım için üzgünüm, bu durumla anılmak istemezdim.Biraz geç te olsa bu konudaki düşüncemi sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle çalıntı ve kopya karikatüre, yani ; Emek hırsızlığına karşı olduğumu belirtmek isterim. İnternet denilen küresel sergi salonunda, tüm karikatürler herkesin gözleri önünde.Hepimiz dünyanın her bir köşesinde çizilmiş olan bir karikatürle karşılaşabiliyor, izleyebiliyoruz. Bu durumda kopya bir karikatürün zaten ortaya çıkmaması olanaksız . Ancak fikrimce benzer karikatürlerin çizilmesi, düşünülmesi kaçınılmazdır. Zira biz karikatürcüler, yarışmalarda aynı konular üzerinde düşünüp yoğunlaşan,benzer düşünce yollarına sahip,olaylara yakın pencerelerden bakan insanlarız. Bu sebepten bile olsa ba- zen aynı karikatürde karşılaşma ihtimalimiz yüksek oluyor. Bildiğim kadarı ile maalesef ilk kez ben de böyle bir durumla karşılaştım. Hiç bir arkadaşımın bu durumu yaşamasını istemem. Ama çoğumuzun bir kez de olsa bunu yaşayacağımızı tahmin ediyorum.

Bu yazıda, çizmiş olduğum karikatürün daha önce çizilenle benzerliğini,bakış açısını, düşünce farklılığını,benzer olup olmadığını savunmayacağım. Zaten sizler bunu görüp değerlendirdiniz.
Sadece şunu belirtmek isterim ki ; Ben ,bir başka insanın zihnini patlatıp,odalara kapanıp, düşününüp, gözleri kızarıp, uğraşıp bularak çizdiği bir karikatürün benzerini tekrar çizip, bir yarışmaya göndermeyi, bir insanın cüzdanını çalmakla eşdeğer tutuyorum. Bu sebepten dolayı başka bir arkadaşın daha önce çizdiği bir karikatürün, bilmeden de olsa benzerini düşünüp, bulup çizdiğim için kırmamak adına ondan özür dilerim.

Bu arada,dünyada çizilen benzer karikatürleri,benimki de dahil, bulup,insanlarla paylaşan,Karikatür camiasını bu konuda dikkate davet eden ve bizlere bu konuda açıklama yapma fırsatı yaratan değerli karikatürcü abilerimize ve karikatür sitelerine teşekkür ederim.

Kürşat ZAMAN - Antalya

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder