12 Kasım 2008

2nci Uluslararası Manisa Mesir Karikatür Yarışması (02 Şubat 2009)

2nci ULUSLARARASI MANİSA – MESİR KARİKATÜR YARIŞMASI

“YARINLARIMIZ = ÇOCUKLARIMIZ"


Birleşmiş Milletler Örgütü 2009 u “Dünya Çocuk Yılı” ilan etti. Biz de, bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Uluslararası Manisa-Mesir Karikatür Yarışması’nda bu düşünceye destek olmak istiyoruz. Evet, çocuklarımız, bizim yarınlarımızdır.Onlara neler bırakacağız? Bizim çocukluğumuzda olmayan süper ayakkabılar,her işe yarayan cep telefonları,renkli dev televizyonlar, üç boyutlu sinema, Harry Potter masalları, bütün bir bilgisayar teknolojisi ve internet, uzay rüyaları, … Bunlar az şey değil; ama, beslenme, barınma, can güvenliği, sağlık hizmetleri, eğitim? Bütün bu alanlarda çocuklarımıza reva görülen olumsuz hatta korkunç şeyler o kadar çok ki saymakla bitmez…

Bu çocuklardan bazıları, yarının saygın yöneticileri, büyük bilim adamları, dahi sanatçıları ve süper sporcuları olacaklar. Ne yazık ki yanlış,kötü ve çirkin işleri yapanlar da onların arasından çıkacak. Bu yolları açacak olanlar ise, bizleriz.Onlara, yarına güven duygusu, yüksek manevi değerler ve barış dolu komşuluk ilişkileri bırakalım. Haydi sevgili karikatürcüler, umutlu yarınlarımız ve mutlu çocuklarımız için…

Bülent KAR
Manisa Belediye Başkanı


SEÇİCİ KURUL:
Tonguç Yaşar : Karikatürcü – Türkiye,
Natasa S.Kostovska : Karikatürcü – Makedonya,
Grzegorz Szumowski : Karikatürcü – Polonya ,
Massoud Shojai Tabatabai : Karikatürcü – İran ,
Eray Özbek : Karikatürcü – Türkiye ,
Cem Koç : Karikatürcü – Türkiye ,

ÖDÜLLER :
Birincilik Ödülü : 2500 €İ
kincilik Ödülü : 1750 €
Üçüncülük Ödülü : 1000 €

KATILIM ŞARTLARI
» Yarışma,Profesyonel, amatör bütün dünya karikatürcülerine açıktır.
» Karikatürler, önceden ödül almamış ve sanatçının özgün fikri üzerine kurulu olmalıdır. Jürinin aynı ya da benzer saydığı, veya bir başka karikatürcüye ait olduğunu bildiği karikatürler değerlendirilmeyecektir. Her tür olası tartışmalar ve çalıntılık iddialarının sorumlusu katılımcı olacaktır.
» Katılım, yalnızca internet yolu ile olacaktır. Dolayısı ile, sayısal eserler de kabul edilecektir
» Sanatçılar, en çok 2(İKİ) eserle katılabilirler. Aksi halde tümü değerlendirme dışı bırakılacaktır . Eserlerin özellikleri
» En az A4 (210 X 297 mm ) , En çok A3 ( 297 X 420 mm ) , JPEG formatında, 300 dpi çözünürlükte ve en fazla 3 MB lık dosyalar halinde yollanacaktır.
» Her eser ayrı bir e-posta ile yollanacak, ve her birine sanatçının adı, soyadı, telefon numarası ile bir yaşam öyküsü (en çok 350 harf) eklenecektir.
» Sanatçılar, karikatür ve yaşam öyküsü dosyalarını, kendi adları ile adlandıracaklardır
(Örnek : Semih Berker-1 (veya 2).jpg ve Semih Berker.doc)
» Yurtiçinden katılan, 18 yaşından genç sanatçılar, ayrıca yaşlarını da eklemelidirler.
(Örnek: Semih Berker-1(17) gibi.
Bu yaş grubu için, özel “Gençlik” ödülü verilecektir.
» Eserlerin sayısal olarak gönderileceği adres:
» Son katılım: Eserler, en geç 02 Şubat 2009 Pazartesi günü, öğleyin saat 12.00 ye kadar yukarıdaki adrese ulaşmış olmalıdır.
» Katılan eser sayısı çok fazla olur ise, seçici kurulun Türkiye’deki üyeleri, asil kurulun toplanmasından önce bir ön eleme yapabilirler. Yabancı Jüri üyelerinden arzu eden olursa, diğer eserlere de bakabilecek ve seçtiklerini ekleyebilecektir.
» Secici kurul, 09 Şubat 2009 Pazartesi günü toplanacak ve uygun görülen eserler aynı gün duyurularak, internette yayınlanacaktır. Sonuç 20 Şubat 2009 da kesinleşecektir. Kurulun kararına başkaca itiraz edilemez.
» Ödül dağıtımı ve seçilmiş eserlerden oluşan sergi açılışı 18 Mart 2008 tarihinde Manisa’da yapılacaktır.
» Yarışmaya katılan tüm eserlerin yayımlanma hakkı sadece Manisa Belediyesine ait olacaktır.
» Bir albüm hazırlanacak ve içinde yer alan sanatçılara birer adet yollanacaktır.
» Katılan sanatçılar, yukarıdaki şartları kendiliğinden kabul etmiş sayılırlar.

Karder İzmir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder