04 Aralık 2008

Bursa'nın İlk Mizah Dergisi "Çuvaldız"

BURSA'NIN İLK MİZAH DERGİSİ ÇUVALDIZ

Bu adres, (TIKLAYINIZ) biraz karmaşık ama Google ön belleğinde gözüken şeklinin adresini vermek zorundayım. Dileyen, http://www.sozbitti.com/'a üye olur, daha ayrıntılı araştırır.

Söz konusu sayfada, Türkiye'de yayınlanan mizah dergilerinin bir koleksiyonu yapılmış adeta. Eski yeni, irili ufaklı, az yayınlanmış çok yayınlanmış, yerel, genel, hemen hepsi var... Elbette, bir forumdan çok şey beklenmez. Fakat hepsi, kaynaklarda yer alan bilgiler.

Bu forumdaki verilerden ortaya, şimdiye kadar fark edemediğim bir gerçek çıktı: Ne yazık ki, Bursa'da il çapında yayınlanan Bursa Hakimiyet'in ilâvesi olarak yayınladığımız Çuvaldız mizah dergisini kaynaklara ve literatüre geçirememişiz. İlâve olduğuna bakmayın, aslında, oldukça bağımsızdık. 1984 başında mizah-karikatür sayfası olarak başladığımız Çuvaldız, 30 Eylül 1984 günü yayınlanan ilk sayısıile dergi formatına girdi. Her pazar yerel gazetenin ilâvesi olarak verilen Çuvaldız, 16 Aralık 1984 günü yayınlanan onikinci sayısı ile dergi formatına veda etti.

Çuvaldız, 1984 sonrası, aralıklarla 1987'ye kadar mizah-karikatür sayfası olarak Bursa Hakimiyet'te yayınlanmaya devam etti.

Çuvaldız isminin babası, Bursalı çizer arkadaşımız, Serdar Gilkal idi.

Çuvaldız Karikatürcüler Grubu, 1983'de oluşmuştu. 1983'de, Serdar Gilkal, Sait Oktay, Yılmaz Aslantürk, Levent Elpen ile bize destek olmaya çalışan (Karikatürist, Y. Mimar, Belediye Fen İşleri Müdürü) Basri Sönmez'den oluşan grup, 1983 Temmuz'unda Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde ilk sergisini de açmıştı. Grup, ikinci sergisini, Erhan Atılgan'ın da katılımıyla, 1986'da açmıştı.

Yukarda, Çuvaldız mizah dergisinin, bizzat çizdiğim, 30 Eylül 1984 tarihli birinci sayısının kapağı var. Bursa'nın yerel rengi yeşil tonlu olarak yayınlanan derginin kapağındaki espri, (dönemin modasına uygun olarak, espri bulucu+çizer şeklinde) Yılmaz Aslantürk'e (daha sonra, nam-ı diğer Otis Abi olacaktır) aitti. O dönemde pek çok çizere nasip olmayan ofset baskı imkânlarıyla, Türkiye'nin en büyük şehir gazetesi bünyesinde yayınladığımız bu dergi ile ilgili bu küçük not, umarım bir gün kaynaklara geçecektir. Çuvaldız Grubu'ndaki arkadaşlarıma ve Çuvaldız'a emeği geçen herkese saygıyla, hatırlatmaki stedim.

Levent Elpen
leventelpen@gmail.com

Alıntı:
K-Grubu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder