17 Mart 2009

Ekmek Mizah Dergisi Çıkıyor!

- Neden yeni bir dergi için kolları sıvadınız?
Egemen: Durumu klasik söylemlerle özetlemek istemiyoruz. "Yeni bir soluk, yeni bir heyecan" gibi amaçla kolları sıvamadık. Biz, popüler kültürün kaymağından uzakta, Ekmek'çileriz. Amacımız kendimize ait bir mizah kültürü oturtmak. Ama bu kültür "bambaşka iş yapacağız" iddiasından ziyade, mizaha bizim bakışımız olacak.
Erhan: Ortak noktalarda birleştiğimiz arkadaşlarla, piyasanın monotonluğundan sıkıldığımız için çıkarıyoruz.
Barbaros: Yapmak istediğimiz işleri, özgür ve rahat bir kafayla, binlerce kişiyle paylaşmak için kurduk.

-Ne yapmayı amaçlıyorsunuz?
Hasan: Aslında muhalif ve marjinal gibi görünüp ama tamamen okuyucunun ve piyasanın nabzına göre şerbet veren dergiler gibi olmadan, gayet samimi ve içten bir dergi yapmayı planlıyoruz. Bizim güldüğümüz veya sinirlendiğimiz şeyler sadece bize ait olacak.
Barbaros: Güldüğümüz konuları sınır getirmeden, kimsenin elemesinden geçirmeden okurla paylaşmayı amaçlıyoruz. Farkında olmadan öyle güzel işler eleniyor ki, "Bunlar komik olum, bunları paylaşmamız lazım, bu işleri görmeliler" diye diye dergi çıkarma aşamasına kadar geldik.
Egemen: Kadronun çoğunluğunu LeMan bünyesinden gençlerin oluşturduğu derginin amacı; giderek zayıflayan muhalif duruş ve sert mizahı yeniden canlandırmak. Gündeme daha naif bir üslup ile yaklaşmak yerine, 90'lardaki mizah dergilerinin taşıdığı bayrağı devralmak. Eksiklik değil de, tercih diyelim buna.

-Nasıl tanımlıyorsunuz yapacağınız işi? Nasıl bir dergi olacak yani bu?
Egemen: Her şeyden önce bu dergi "heyecanlı."
Erhan: Sokakta doğalgaz kutusu önünde bekleyen abi ruhunda bir dergi olacak.
Barbaros: Herkesin dergiyi sahiplenmesini istiyoruz. Samimi bir dergi olsun, okuyucu dergiyi kendininmiş gibi hissetmeli. Okuyucuyla aranızda elektrik kurmak önemli. Takım oyunuyla da bu elektriği kuracağımıza inanıyoruz. Dergi sayfalarından bir şekilde bu enerji okuyucuya geçecektir.

-'Ekmek' dergisini, diğer mizah dergilerinden ayıran en belirgin özelliği nedir?
Egemen:
Bu ekmek, fırından alındığında eve gitmek için bekleyemeden, ufak ufak ucundan kopartılacak bir 'Ekmek'

-Kimlerden oluşuyor ekibiniz?
Feyhan Güver, Kaan Güvercin, Erhan Güneş, Hasan Ülgüralp, Barbaros Altuğ, Egemen Merdan, Ali Tunç, Serdarhan Güzeller, Yağız Sakallıoğlu, Mehmet Gökhan Damar, Can Sinan Tekgündüz, Erdinç Ezgün, Altar, Doruk Ali İnce, Mıstık.

-Daha önce başka dergilerde yayınlanmış bilindik, tiplemeler olacak mı?
Barbaros: L_Manyak dergisinde yayınlanan, Kaan Güvercin'nin Güzel İkili'si ve Egemen Merdan'nın Tecrü'sü var.Çok genç bir ekipsiniz sanırım...
Egemen: Yaş ortalaması oldukça genç. Bunu da avantaja çevirmeyi düşünüyoruz. Yapılacak işler, çizilecek hikayeler belirlendi mi?
Hasan: Yepyeni formatlar ve karikatür köşeleri hazırlandı. Ve Türkiye'nin en iyi bayan çizeri Feyhan Güver'in kült köşesi "Bayır Gülü" sayfalarımızı renklendirecek.

-Nasıl bir finansal desteğiniz var?
Hasan: Tamamen bağımsız ve kendi imkanlarımızla bu dergiyi çıkarıyoruz.İlk sayıda ne kadar tiraj hedefliyorsunuz?
Erhan: Piyasa yeni çıkan bir derginin karşılaştığı zorluklar belli. Bütün bu zorluklara rağmen kendi EKMEK'imizi çıkarıcağımızı da biliyoruz tabi.

-Çıkış tarihiniz belirlendi mi?
Erhan: 31 Mart Salı Marmara Bölgesinde, 1 Nisan tüm Türkiye'de.

Renk Haber

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder