09 Nisan 2009

Bayram Hacızade Karikatür Sergisi!


Azerbaycan’dan karikatür rüzgarı
BAYRAM HACIZADE KARİKATÜR SERGİSİ AÇILIYOR

Azerbaycan Karikatürcüler Birliği Başkanı Bayram Hacızade’nin karikatür sergisi Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde açılıyor.
Azerbaycan’ın Bakü şehrinde yaşayan ünlü karikatürcü Bayram HACIZADE’nin bizzat katılımıyla gerçekleşecek açılış; 15 Nisan 2009 Çarşamba günü Saat: 17.30da.
Açılışından beri Türk ve dünya karikatürünün ustalarını davet ederek Eskişehirli sanatseverlerle buluşturan Eğitim Karikatürleri Müzesi, bu kez kardeş ülke Azerbaycan’dan çok değerli bir sanatçıyı konuk ediyor.
Azerbaycan karikatüründe çağdaş bir yorumcu olan Bayram HACIZADE; 1968 Bakü doğumlu. Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi mezunu. Karikatüre küçük yaşlarda başlamış. Henüz on yedi yaşında iken çizgileri basında yayınlanmış. Kirpi adlı mizah dergisinde çalışmış, Biz ve Karikatür dergisinin baş editörü olmuş. Ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılmış, ödüller kazanmış. Halen Azerbaycan Karikatürcüler Birliği başkanlığını yürütüyor. Uluslararası Molla Nasreddin Karikatür Yarışması adı ile dünya çapında bir organizasyon gerçekleştiren Hacızade, şimdi tüm karikatür dünyası tarafından tanınmaktadır.
Bayram Hacızade; Azerbaycan karikatürü ile ilgili akademik araştırmalar da yapmaktadır. 2008 yılında Azerbaycan Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi’nde karikatür sanatı üzerine tez hazırlar ve aynı üniversitede Karikatür Tarihi dersleri vermeye başlar. Azerbaycan Karikatürcüleri, 100 Yıllık Karikatür Tarihimiz, Çağdaş Azerbaycan Karikatürü, Azerbaycan Karikatürü’nün Dünü ve Bugünü, Azerbaycan Karikatürü’nün Gelişlimi adlarında önemli kitapları yayınlanır.
Bu değerli karikatürcünün eserleri 8 Mayıs’a kadar Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne bağlı Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde izlenebilecek.

BAYRAM HACIZADE KARİKATÜR SERGİSİ
Açılış: 15 Nisan 2009 Saat: 17.30
Yer: Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi
Akcami Mah. Malhatun Sk. No: 6 Odunpazarı / ESKİŞEHİR
Sergi Süresi: 15 Nisan 2009 – 8 Mayıs 2009
Tel: 0 (222) 230 02 01

Eğitim Karikatürleri Müzesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder