11 Mart 2010

Turhan Selçuk Hayatını Kaybetti!

Karikatürist Turhan Selçuk tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti!
Cumhuriyet Gazetesi çizerlerinden Turhan Selçuk, dün karın içindeki aort damarının yırtılması nedeniyle Acıbadem Maslak Hastanesi'ne kaldırılmıştı.
İlhan Selçuk'un kardeşi olan Turhan Selçuk 88 yaşındaydı.
Cumhuriyet Gazetesi'nde "Söz Çizginin" başlığıyla karikatürleri yayımlanan Turhan Selçuk, önceki gün rahatsızlanarak Acıbadem Maslak Hastanesi'ne kaldırılmıştı.
Karındaki aort damarının genişlemesi (abdominal aort anevrizması) teşhisi ile tedavi altına alınan Selçuk'a hastanede önceki gün stent takıldı. Ancak kanama nedeniyle tekrar ameliyata alınmıştı.

TURHAN SELÇUK KİMDİR?
Turhan Selçuk (1922, Milas, Muğla) , Türk mizahının önde gelen isimlerinden olup Türkiye'de mizaha yön veren karikatüristlerden biriydi.Türkiye'de Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören ile beraber Karikatürcüler Derneği'nin kurucularındandı.İlk olarak Akbaba'da çalışmaya başlamış, ondan sonra Aydede, Yön, Devrim Örneği gibi dergilerde ve Milliyet, Akşam gibi günlük gazetelerde çalışmıştı.Özellikle Abdülcanbaz tiplemesi çok ün kazanmıştı. Türkiye ve Avrupa'da birçok müzede karikatürleri sergilenmişti. Cumhuriyet gazetesinin ünlü çizeri Gazeteci-yazar İlhan Selçuk'un kardeşiydi. (İnternet Haber)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder