30 Haziran 2010

Naci el-Ali 2010 Uluslararası Filistin Konulu Karikatür Yarışması (22 Kasım 2010)

-büyük boyutta görmek için resimin üzerine tıklayınız-

-büyük boyutta görmek için resimin üzerine tıklayınız-

HOMUR Mizah Grubu, Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği'yle birlikte FİLİSTİN konulu bir uluslararası karikatür yarışması düzenliyor.
Karikatürcüler Derneği tarafından da desteklenmektedir.
Mossad tarafından öldürelen karikatürcü Naci El Ali adına düzenlenen yarışmada HANZALA ödülleri verilecek.
Hanzala, Naci El Ali'nin yarattığı bir karakter...
10 Yaşında bir çocuk Hanzala; bütün karikatürlerinde izleyici olarak yer alır, arkası dönüktür Hanzala'nın...
Sanki Filistin olayına ilgisiz kalanlara küsmüş gibidir.
Ancak Filistin'e barış geldiği gün dönecektir yüzünü...

Naci el-Ali 2010 Uluslararası Filistin Konulu Karikatür Yarışması

Bu yarışma, Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği (FHDD) ile HOMUR Mizah ve Karikatür Grubu tarafından düzenlenmektedir.

Katılım koşulları

1. Yarışmaya son katılım tarihi 22 Kasım 2010 Pazartesi günüdür. Postayla yapılan gönderimlerde postaya veriliş tarihi, son teslim günü olan 22 Kasım 2010 tarihi olmalıdır. Bunun yanı sıra jürinin toplanma tarihine kadar gönderilecek tüm eserler değerlendirmeye alınacaktır. Postadan kaynaklı gecikmelerden yarışma organizasyonu sorumlu değildir.
2. Yarışmaya katılım orijinal karikatürle olmalıdır. Karikatürlerin bilgisayar çıktısı olarak gönderilmesi halinde orijinal imzalı (ıslakimzalı) olması gerekmektedir.
3. Yarışmaya katılacak eserler A4 (21 x 29,7 cm) veya A3 (29,7x42 cm) boyutunda olmalıdır. Yarışmaya internet üzerinden gönderilecek eserlerin çözünürlüğü ise 300 dpi olmalıdır.
4. Gönderilen karikatürlerin herhangi bir yerde yayımlanmış olması yarışmaya engel değildir; yalnız başka yarışmalarda ödül almamış olması gerekmektedir. Yarışmacı yarışmaya en fazla 3 eserle katılabilir.
5. Yarışma tüm dünya çizerlerine açıktır; ayrıca 10-13 ve 14-17 yaş arasındaki iki çizere HANZALA TAŞ GENERAL ÖDÜLÜ verilecektir.

6. Yarışmaya posta yoluyla katılımlarda eserler
Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği,
Hüseyin Ağa Mah. Dudu Odalar Sok.
No;10 Kat:3
Beyoğlu/İSTANBUL/TÜRKİYE
adresine;

internet yoluyla katılımlarda ise
hanzalakarikatur@gmail.com
adresinegönderilmelidir.

7. Yarışmaya posta yoluyla gönderilecek eserlerin postada herhangi bir zarar görmesinden yarışma organizasyonu sorumlu değildir. Yarışmaya posta yoluyla katılacak yarışmacılar ayrıca eserlerinin arka yüzüne isim, soyisim, doğum tarihi, adres, telefon numarası ve e-posta adresi bilgilerini yazmalıdırlar.
8. Yarışmacılar, www.filistindayanisma.org adresinden temin edecekleri katılım formunu eksiksiz doldurup imzalayarak eserleriyle birlikte göndermelidirler. Eserlerini internet üzerinden gönderecek olanların mutlaka imzalı katılım formlarını yukarıda belirtilen katılım adresine göndermeleri gerekmektedir.
9. Katılımcı, katılım formunu doldurmakla, yarışmaya katılacağı karikatür(ler) üzerinde haiz olduğu ve FSEK'nun (Fikir ve Sanat EserleriKanunu) 21 -25. maddesi hükümlerince tanımlanan işleme, çoğaltma, yayma, temsil ve işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim mali haklarını, bunların 3. kişilere devir haklarını da kapsar şekilde herhangi bir yer, süre ve sayı kısıtlaması olmaksızın Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği'ne devrettiğini; Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği'nin söz konusu karikatürü/karikatürleri sergilemek, arşivinde tutmak, internet ortamında ve sair şekillerde yayımlamak suretiyle ve bunlarla sınırlı olmaksızın dilediği her şekilde kullanmasına muvafakatinin olduğunu peşinen beyan ve kabul eder. Aynı şekilde karikatürleri HOMUR Mizah ve Karikatür Grubu'nun da dilediği şekilde kullanmasını kabul eder.
10. Seçici kurul daha sonra ilan edilecektir.
11. Seçici kurul 27 Kasım 2010 Cumartesi günü toplanacaktır.
12. Yarışma sonuçları 28 Kasım 2010 Pazar günü açıklanacaktır.
13. Ödül töreni 11 Aralık 2010 Cumartesi günü istanbul'da yapılacaktır. Tören herkese açık olup, büyük ödül, başarı ödülleri ve Hanzala Taş General ödüllerini kazananlar üç günlük konaklama Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği'ne (FHDD) ait olmak üzere törene katılabilirler.
14. Yarışmaya katılan eserler arasından jürinin seçeceği karikatürlerin yer aldığı bir albüm hazırlanacak ve çalışmada eseri bulunanlara gönderilecektir. Ayrıca yarışmaya katılan eserlerden oluşan gezici bir sergi düzenlenip istanbul, Ankara, izmir, Eskişehir, Adana, Zonguldak ve Antakya başta olmak üzere Ortadoğu ve dünyanın bazı şehir ve merkezlerinde de sergilenecektir. Yarışmaya katılan karikatürcülerle yarışma sonrasında da bilgi alışverişi devam edecek, yapılacak sergilerden karikatürcüler haberdar edilecektir.
15. Yarışmaya gönderilen karikatürler iade edilmeyecek, kitaplaştırılıp sergilendikten sonra Karikatürcüler Derneği'nin sorumluluğu altında Karikatür ve Mizah Müzesi'nde korunacaktır.
16. Karikatürcülerin Türkiye'deki tek meslek örgütü Karikatürcüler Derneği de yarışmayı desteklemektedir.

Ödüller
17. Yarışma sonunda bir karikatüre NACİ EI-ALİ BÜYÜK ÖDÜLÜ verilecektir.
Bunun dışında eşdeğerde dört adet BAŞARI ÖDÜLÜ bulunmaktadır.
Bunlar;HANZALA TOPRAK ÖDÜLÜ
HANZALA ÖZGÜRLÜK ÖDÜLÜ
HANZALA İNSAN HAKLARI ÖDÜLÜ
HANZALA İNTİFADA ÖDÜLÜ'dür.
Ayrıca yaşları 10-13 ve 14-17 arasında iki çizere HANZALA TAŞ GENERAL ÖDÜLÜ verilecektir.
Yarışmada Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği ile Homur Mizah ve Karikatür Grubu'nun vereceği özel ödüllerin yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşların ödülleri de olacaktır.

Daha fazla bilgi için:
http://homur.blogspot.com/
http://bizimhanzala.blogspot.com/
hanzalailetisim@gmail.com

KATILIM FORMU

-büyük boyutta görmek için resimin üzerine tıklayınız-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder