28 Şubat 2011

"Siyasi Mizah Neden Geri Düştü" Söyleşisi Gerçekleşti!

"Siyasi Mizah Neden Geri Düştü" Söyleşisi Gerçekleşti!
Mizah yazarı-karikatürcü ve mizah tarihi araştırmacısı Cihan Demirci, 26 Şubat Cumartesi günü, Caddebostan'da bulunan Kadıköy Belediyesi Muhtar Özkaya Kütüphanesinde "Siyasi Mizah Neden Geri Düştü" başlıklı görsel sunumlu söyleşisini gerçekleştirip kitaplarını imzaladı.

2 saati aşan söyleşiye mizahın başlangıç döneminde köklerine giderek başlayan Cihan Demirci, Osmanlı'da hiciv şairlerinin başlarına gelenlerin siyasi mizahın gördüğü baskıların miladı olduğundan bahsederek; 1404'te Şair Nesimi'nin başına gelenlerden başlayıp ta bugünlere dek siyasi mizah yapmaya kalkanların zorlu, çileli maceralarını görsel sunum eşliğinde izleyenlere aktardı.

Kütüphane salonunu dolduran izleyiciler mizah tarihinde siyasi mizah yapanların başlarına gelen bilmedikleri pek çok bilgiyi bu tarih yolculuğunda öğrenmiş oldular.

İzleyenlerin sorularıyla biten; 600 yılı aşan bu serüvende görülen oydu ki, siyasi eleştiriye dayalı siyasi mizah bu topraklarda hiçbir zaman hoşgörüyle ve anlayışla karşılanmamış.

Başlagıçta; asılarak, boğularak, zehirletilerek öldürülen hiciv şairlerinin yerini; mizah yayıncılığına geçiş sonrasında; hapis cezaları, yasaklar, davalar, baskılar ve sansür almış. Bu anlamda 2011 Türkiye'sinde de siyasi mizahın geri düşme macerası tüm hızıyla devam ediyor. (Mizah Haber)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder