21 Nisan 2011

“Aynı Gökyüzü Altında” İsimli Karikatür Sergisi Açıldı!


EDON İLE KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ’NİN DÜZENLEDİKLERİ
“AYNI GÖKYÜZÜ ALTINDA” İSİMLİ KARİKATÜR SERGİSİ AÇILDI...


[10 Nisan 2011 – Lefkoşa] EDON Merkez Kurulu ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’nin yeniden yakınlaşma etkinlikleri çerçevesinde düzenledikleri “Aynı Gökyüzü Altında” isimli karma karikatür sergisi, 9 Nisan 2011 Cumartesi günü, Lefkoşa’daki Ledra Caddesi’ndeki “Ledra Enformasyon Bürosu – Barış Salonu”nda açıldı...
Sergi açılışından önce, EDON Genel Sekreteri Haris Karamanos, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, CTP-BG Mağusa Milletvekili Arif A. Albayrak ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu birer konuşma yaptılar...

EDON GENEL SEKRETERİ HARİS KARAMANOS’UN KONUŞMASI

EDON Genel Sekreteri Haris Karamanos sergi açılışı öncesinde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:
“Bugün burada bizimle birlikte olan Kıbrıslı Türk yurttaşlarımızı yürekten selamlıyorum. Eserleriyle bu sergiye katılan bütün sanatçıları, bu etkinliğin gerçekleşmesi için katkılarını sunan herkesi ve özellikle Kıbrıslı Türk Karikatürcüler Derneği’ni tebrik etmek istiyorum.
Sanat daima insanları birleştirir, ilişkileri geliştirir ve hayal dünyamızı zenginleştirir, sınır tanımaz, dostluk ve kardeşliğin yollarını açar. Ne tel örgüler, ne de bölücü hatlar sanatı engelleyemez. Sanatçıları onlara layık olan sevgiyle kucaklayalım ve destekleyelim. Kıbrıs’ı büyük bir dostluk atölyesi yapalım. Sanatı ortak vatanımız Kıbrıs’ta, Akdeniz’in altın yeşili yaprağı insanlığın ve yaratıcılığın adasında, barış adasında bizi birleştiren ortak özellikleri ortaya koyan, iki toplumun barış içerisinde bir arada yaşamasını besleyen halkalardan biri yapalım.
Yeniden yankılaşma için mücadeleye hep aynı sloganla devam ediyoruz: “Kıbrıslı Türkler düşmanımız değil, kardeşlerimizdir”. İki toplumun yeniden yakınlaşması Kıbrıs’ta Sol’un ve örgütümüzün en önemli öncelikleri arasındaydı ve öyle olmaya devam etmektedir. Yeniden yankılaşma örgütümüzün faaliyetlerinin ana referans noktasında yer almaktadır.
60 eserin yer aldığı bu sergi Kıbrıslı Rum’ların ve Kıbrıslı Türk’lerin ortak kültürü, ortak mücadeleleri, barış içinde bir arada yaşamaları, dostluk ve işbirliği mesajını vermektedir. Barış ve dostluk için mücadelede canlarını feda eden Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’in anısına gerçekleştirilmektedir. Bu iki kahraman şehidin fedakârlıklarından aldığımız ilham, cesaret ve güçle Kıbrıs’ımızın yeniden birleşmesi için mücadeleye devam ediyoruz.”

KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ
ARİF A. ALBAYRAK’IN KONUŞMASI


Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Arif A. Albayrak sergi açılışı öncesinde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:
“EDON’a yürekten teşekkür ediyorum ki; barış uğrunda ölmesini bilen bir avuç insan bu güzelim sergi salonunda biraraya gelebildi ve Kıbrıs’ta barışı işaret ediyorlar...
Kıbrıs’ta barış için uğraş veren siyasetçilerin önünde saygıyla eğilmesini bilirken; daha zor olduğuna inandığım ve Kıbrıs’ta barışın gelmesine daha büyük katkıyı sağlayacağına inandığım, kültürel yaklaşımları ortaya koyduğuna inandığım, bir avuç neferin önünde de saygıyla eğilmenin daha doğru olacağına inanmaktayım...
Siyasetçiler konuştuğunda uzun konuşurlar ama sanatçılar, özellikle karikatürcüler konuştuğunda kelime kullanmazlar, cümle kullanmazlar... Sergilenen karikatürlere baktığınızda bunu anlayacaksınız...”

AKEL GENEL SEKRETERİ ANDROS KİPRİANU’NUN KONUŞMASI

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu sergi açılışı öncesinde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:
“Bugün bu serginin açılışını yapmak benim için özel bir onurdur. Bu sergide önemli Kıbrıslı Türk karikatürcülerin eserleri sergilenmektedir. Zengin biyografilerinde Kıbrıs içinde ve dışında yer aldıkları sergiler ve yayınlar yer almaktadır.
Sergide sunulan eserlerin konusu Kıbrıslı Türk karikatürcülerin gözüyle Kıbrıs, Kıbrıs halkı ve Kıbrıs sorunudur. Yakın dönem Kıbrıs tarihi ve Kıbrıs sorununun varlığı ve devamı gibi bu kadar trajik ve acı veren bir konu acaba mizah yoluyla ifade edilebilir mi? Edilebilir. Çünkü mizah gerçekliğin paradoks bir biçimde sunulmasından başka bir şey değildir.
Bugün açılışını yaptığımız bu sergi, fedakârlıklarıyla halkımızın kardeşlik, barış ve yeniden yakınlaşma mücadelesinin yolunu aydınlatan parlak bir fener olan iki yoldaşımızın anısına, Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’in anısına ve onuruna en büyük şan, halkımızın mücadelesinin başarılı sonuca ulaşması olacaktır. Kıbrıs’ın özgürleşmesi ve yeniden birleşmesi olacaktır. Kıbrıs’ın içinde ve dışında, vatanımızı ve halkımızı bölmenin planlarını yapanların ülkemizin topraklarında ve halkımızın beyninde diktikleri ayrılıkçı duvarların sonuncusunun da yıkılması olacaktır. Birinci ve değişmez hedefimiz budur.”
“Yeniden Yakınlaşma - Kıbrıs Türk Karikatürcüleri Sergisi”nde M. Serhan Gazioğlu, Musa Kayra, Hüseyin Çakmak, Mustafa C. Azizoğlu, Mehmet Ulubatlı, Mustafa Tozakı, Cemal Tunceri, Arif A. Albayrak, Dolgun Dalgıçoğlu isimli 9 Kıbrıslı Türk karikatürcünün 60 adet karikatürü yer almaktadır...
Kıbrıs Türk Karikatürcüleri Sergisi” 9 – 15 Nisan 2011 tarihleri arasında ziyarete açık olacaktır...
KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU

Hüseyin Çakmak
cakmak@kibris.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder