25 Temmuz 2012

"Basın Özgürlüğü" Sergisi Açıldı!

Basın Özgürlüğü Karikatür Sergisi Açıldı!..
Çizgilerle özgür basın özlemini anlattılar!..
İzmir Gazeteciler Cemiyeti, 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Sansüre Direnişin 104. Yılında Tutuklu Gazeteciler ve Basın Özgürlüğü konulu karikatür sergisi açtı. İzmir ve Türkiye’nin değişik illerinden 41 karikatüristin 68 eseriyle katıldığı sergi, basın özgürlüğü konusunda çarpıcı mesajlar içeriyor. İzmir 1. Kordon’da açık havada oluşturulan sergi 15 gün boyunca gezilebilecek.
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel ve İGC yönetim kurulunun ev sahipliğinde gerçekleştirilen serginin açılışına, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, İZFAŞ Genel Müdür V. Mehmet Şakir Örs, Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Cumhuriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Serdar Kızık, İzmirli karikatüristler; Ömer Çam, Sadık Pala, Mustafa Yıldız, Zafer Güven, Murteza Albayrak, Önder Batkan, Ali Karyel ve gazeteciler katıldı.

TÜRK BASININI ÖZETLİYOR
Burada konuşan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, “24 Temmuz Sansürün Kaldırılışı’nın yıldönümünde açtığımız sergi basının içinde bulunduğu durumu anlatan, özgür basın özlemiyle çizilen ve günümüz Türkiye’sine ışık tutan karikatürlerden oluşuyor. Yurt içi ve yurtdışından çok değerli çizer arkadaşlarımızın katkı koyduğu bu sergiyi gezenler basın ve ifade özgürlüğü konusunda yüzlerce sayfa yazı okumuş kadar olacaktır. Tüm İzmirliler’i sergiyi görmeye davet ediyorum” diye konuştu.Başkan Sertel, sergide yer alan 68 karikatürün 28 Temmuz’da yayın hayatına başlayacak 9 Eylül Gazetesi’nde de her gün yayınlanacağını söyledi. Sertel’in konuşmasının ardından katılımcılar hep birlikte sergiyi gezdi. (Karder İzmir)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder