05 Temmuz 2015

JOSE GUADALUPE POSADA SERGİSİ İZMİR'DE AÇILDI


Meksika Büyükelçiliği'nce hazırlanan JOSE GUADALUPE POSADA SERGİSİ , 3 temmuz 2015 cuma günü saat 18.00 de Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi'nde düzenlenen kokteyl ile açıldı. Sergi açılışında Meksika Büyükelçisi Martha Barcena Coqui , Meksika İzmir Fahri Konsolosu Kemal Çolakoğlu, Konak Belediyesi Başkan Yardımcısı Hamit Mumcu,Konak Belediyesi Kültür Müdürü Salim Çetin, Neşe ve Karikatür Müzesi Müdürü Ferhan Baysoy'un yanı sıra karikatürcüler, Sadık Öztürk, Cem Koç, Cemalettin Güzeloğlu, Kemal Buluş, Mustafa Yıldız, Zeynep Gargi, Ayten Köse, Önder Batkan, İlker Nazcan da hazır bulundular. 

KARDERİZMİR
karderizmir@hotmail.com

100 YIL JOSE GUADALUPE POSADA SERGİSİ
José Guadalupe Posada:
(1852-1913)

Kariyerine 18 yaşında, Trinidad Pedroza tarafından yayınlanan siyaset dergisi “El Jicote” için çizimler yaparak başladı ve burada taşbaskı resim eğitimi aldı. Posada, “El Jicote”nin ilk sayısında, eserlerinin simgesi olan ölüm temasını içeren ilk eserini yayınladı.

1888 yılında Meksiko Şehrine yerleşmeye karar verdi ve burada Antonio Vanegas Arroyo’nun atölyesine katıldı. Bu dönemde Meksika’nın en önemli grafikerlerinden biri oldu. Eserlerindeki konu çeşitliliği ona “döneminin gazeteci grafikeri” ünvanını kazandırdı.

Aynı dönemde, bugün sahip olduğu ulusal ve uluslararası şöhreti ona kazandıran ünlü kafataslarını tasarladı. Büyük bir çizer ve yorulmak bilmeyen bir gravür ustası olan Jose Guadalupe Posada 20 Ocak 1913 tarihinde Meksiko Şehrinde hayatını kaybetti.

1912 yılında yaptığı ve son eserlerinden biri olan “Calavera Garbancera” isimli ünlü kafatası gravürü ölümünden on ay sonra yayınlandı. 1946 yılında Meksikalı ünlü ressam Diego Rivera bu eseri “Calavera Catrina” ismi vererek “Sueño de una tarde dominical en la Alameda Central” (Alameda Central’de bir Pazar Akşam Üstü Rüyası) isimli kendi eserinde kullandı ve festivallerin vazgeçilmez simgesi haline geldi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder