02 Kasım 2015

Kimse Yok mu Derneği Karikatür Yarışması (29 Ocak 2016)


Kimse Yok Mu Hakkında
• 2002 TARIHINDE KURULMUŞTUR. • BIRLEŞMIŞ MILLETLER EKONOMIK VE SOSYAL KONSEYI (ECOSOC) DANIŞMAN ÜYESIDIR. • KAMU YARARINA ÇALIŞAN DERNEK STATÜSÜNDEDIR. • TBMM VE BIRÇOK ÜLKE MECLISLERINDEN ÜSTÜN HIZMET ÖDÜLLERINE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR. • DÜNYANIN EN İYI 100 SIVIL TOPLUM KURULUŞU ARASINDA YER ALMAKTADIR. • BM KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESI’NI (GLOBAL COMPACT ) IMZALAMIŞTIR. • 2010 YILINDAN BU YANA BIRLEŞMIŞ MILLETLER YÜKSEK KOMISERLIĞI (UNHCR) ILE ORTAK OLARAK ÇALIŞMAKTADIR. • TÜRKIYE’DE 31 ŞUBESI VE DÜNYA GENELINDE 200 BINI AŞKIN GÖNÜLLÜSÜ BULUNAN KYM, 100’Ü AŞKIN ÜLKEDE INSANI YARDIM VE KALKINMA FAALIYETLERI GERÇEKLEŞTIRMEKTEDIR.

1. KYM ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI 2016: MÜLTECİLER 
SAVAŞLAR, ÇATIŞMALAR, DOĞAL AFETLER VE BASKI REJIMLERI ÇOK SAYIDA SIVILIN HAYATINDA TARIFI IMKANSIZ YARALAR AÇIYOR. YURTLARINDAN SÜRGÜN EDILEN INSANLAR GÜVENLI BÖLGELERE ILTICA ETMEK ZORUNDA KALIYOR. GÖÇE ZORLANAN SIVILLER UZUN YOLCULUKLARINDA SAYISIZ ZORLUKLA MÜCADELE EDIYOR. GÜVENLI BÖLGELERE ULAŞMAYI BAŞARABILENLER ISE, ULAŞTIKLARI ÜLKEDE PEK ÇOK SORUNUN AKTÖRÜ OLUYOR. OYSA, “MÜLTECI” OLARAK ISIMLENDIRDIĞIMIZ BU SIVILLERIN YAŞADIĞI TÜM ZORLUKLAR BIR GÜN HERKESIN SORUNU OLABILIR. O NEDENLE BU SORUNLARIN BIR AN ÖNCE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASI ZARURIDIR. KIMSE YOK MU OLARAK, BUNDAN SONRAKI HAYATLARINA “MÜLTECI” OLARAK DEVAM ETMEK DURUMUNDA KALAN SIVILLERIN YAŞADIĞI TÜM BU SORUNLARI DÜNYA GÜNDEMINE TAŞIMAK, BU HASSAS SORUN IÇIN FARKINDALIK OLUŞTURMAK VE SORUNUN ÇÖZÜMÜNE KATKI SAĞLAMAK AMACIYLA “MÜLTECILER” KONULU ULUSLARARASI BIR KARIKATÜR YARIŞMASI DÜZENLIYORUZ. MÜLTECI SORUNUNA ÇIZGISIYLE DIKKAT ÇEKMEK ISTEYEN TÜM SANATÇILARI DÜZENLEDIĞIMIZ KARIKATÜR YARIŞMASINA KATILMAYA DAVET EDİYORUZ!

Yarışma Ajandası 
YARIŞMA BAŞLANGIÇ TARIHI: 26 EKIM 2015 PAZARTESI
SON KATILIM TARIHI: 29 OCAK 2016 CUMA
DEĞERLENDIRME TARIHI: 1-7 ŞUBAT 2016
SONUÇ BILDIRIMI: 8 ŞUBAT 2016 PAZARTESI
ÖDÜL TÖRENI VE SERGI: 27 ŞUBAT 2016 CUMARTESI

ÖDÜLLER
• BIRINCILIK ÖDÜLÜ: 3.000 USD
• İKINCILIK ÖDÜLÜ: 2.000 USD
• ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ: 1.000 USD
• SPONSOR ÖDÜLLERI

KATILIM KOŞULLARI
1. YARIŞMA, TÜM DÜNYA KARIKATÜRCÜLERINE AÇIKTIR.
2. YARIŞMAYA; KIMSE YOK MU DERNEĞI YÖNETIM KURULU ÜYELERI ILE SEÇICI KURUL ÜYELERI VE BIRINCI DERECEDEN YAKINLARI KATILAMAZ.
3. YARIŞMAYA GÖNDERILECEK KARIKATÜRLERDE; DIN, DIL, IRK AYRIMI YAPILMAMASI VE GENEL AHLAK KURALLARINA AYKIRI TÜRDE ÇIZIMLERIN OLMAMASI GEREKMEKTEDIR.
4. ÇIZIMLERDE TEKNIK SERBESTTIR. SIYAH-BEYAZ VEYA RENKLI ÇALIŞMALAR OLABILIR.
5. KARIKATÜRLERDE YAZI KULLANILMAMALIDIR. AÇIKLAYICI YAZI KULLANILACAKSA, MUTLAKA İNGILIZCE OLMALIDIR.
6. YARIŞMAYA HER KATILIMCI EN FAZLA ÜÇ (3) ESERLE KATILABILIR.
7. GÖNDERILEN KARIKATÜRLERDE FORMAT JPG, JPEG, 300DPI ÇÖZÜNÜRLÜKTE OLMALIDIR.
8. YARIŞMA KATILIMCILARI BAŞVURULARINI YARIŞMANIN RESMI INTERNET SITESI OLAN KYMCARTOON.COM ÜZERINDEN YAPACAKLARDIR.
9. KATILIMCILAR, KARIKATÜRLERINI KYMCARTOON.COM ADRESINE YÜKLEYEREK YARIŞMAYA KATILACAKLARDIR.
10. YARIŞMAYA GÖNDERILECEK ESERLER DAHA ÖNCEDEN BASILI VE DIJITAL OLARAK YAYINLANMAMIŞ VE HERHANGI BIR YARIŞMADA ÖDÜL KAZANMAMIŞ OLMALIDIR.
11. YARIŞMA SONRASINDA, ŞARTNAMEYE UYMAYAN ESERIN TESPITI HALINDE YARIŞMACININ DERECESI VE ÖDÜLÜ GERI ALINIR. KATILIMCI HAKKINDA KURAL IHLALI IŞLEMI UYGULANIR. İPTAL EDILEN ESERIN YERINE BAŞKA BIR ESERIN SEÇILMESI SEÇICI KURUL’UN TASARRUFUNDADIR.
12. BIR KIŞIYE BIRDEN FAZLA ÖDÜL VERILMEZ.
13. YARIŞMA SONUÇLARI, ÖDÜL KAZANAN ÇIZERLERE VE BASIN – YAYIN ORGANLARINA ILETILECEKTIR.
14. AYRICA, KYMCARTOON.COM VE KIMSEYOKMU.ORG.TR ADRESLERINDE DE SONUÇ DUYURUSU YAPILACAKTIR.
15. YARIŞMADA (BU ŞARTNAME KAPSAMINDA BELIRTILEN) ILK ÜÇ (3) ÖDÜLÜ KAZANAN ÇIZERLERIN ÖDÜL TÖRENINE KATILMALARI IÇIN GEREKLI ULAŞIM VE KONAKLAMA GIDERLERI KIMSE YOK MU DERNEĞI TARAFINDAN KARŞILANACAKTIR.
16. ARIŞMAYA GÖNDERILEN KARIKATÜRLER; KIMSE YOK MU DERNEĞI TARAFINDAN KART, POSTER, AFIŞ, ALBÜM, GAZETE, DERGI, KITAP, CD VE BENZERI TEKNIKLERLE BASILIP ÇOĞALTILABILECEK VE SERGILENEBILECEKTIR. BU IŞLEMLER IÇIN TELIF ÖDENMEZ. ANCAK ESER SAHIBI GELIŞMELERDEN HABERDAR EDILEBILIR.
17. KARIKATÜRLER EN GEÇ 29 OCAK 2016 CUMA GÜNÜ TÜRKIYE SAATI İLE (TSİ) 23:59’A KADAR KYMCARTOON. COM ADRESINE YÜKLENMIŞ OLMALIDIR.
18. YARIŞMAYA ESER GÖNDEREN TÜM KATILIMCILARA, E-POSTA ILE DIJITAL KATILIM SERTIFIKASI GÖNDERILECEKTIR.
19. YARIŞMADA ÖDÜL KAZANAN ESERLERLE BIRLIKTE, SERGI VE ALBÜMDE KULLANILMAK ÜZERE DÜZENLEME KURULU’NUN UYGUN GÖRECEĞI SAYIDA ESER SEÇILECEKTIR.
20. YARIŞMANIN ŞARTNAMESI KYMCARTOON.COM’ DAN INDIRILEBILIR.
21. KATILIMCI, KATILIM FORMUNU DOLDURMAKLA YARIŞMAYA KATILACAĞI KARIKATÜR (LER) ÜZERINDE HAIZ OLDUĞU VE 5846 SAYILI TÜRK FIKIR VE SANAT ESERLERI KANUNU’NUN 21. - 25. MADDE HÜKÜMLERINDE TANIMLANAN IŞLEME, ÇOĞALTMA, YAYMA, TEMSIL VE IŞARET, SES VE/VEYA GÖRÜNTÜ NAKLINDE YARAYAN ARAÇLARLA UMUMA ILETIM MALI HAKLARININ KULLANIM HAKLARINI, BUNLARIN 3. KIŞILERE DEVIR HAKLARINI DA KAPSAR ŞEKILDE HERHANGI BIR YER, SÜRE VE SAYI KISITLAMASI OLMAKSIZIN MÜNHASIRAN KIMSE YOK MU DERNEĞI’NE DEVIR ETTIĞINI, KIMSE YOK MU DERNEĞI’NIN SÖZ KONUSU KARIKATÜRÜ SERGILEMEK, ARŞIVINDE TUTMAK, INTERNET ORTAMINDA VE SAIR ŞEKILLERDE YAYINLAMAK SURETIYLE VE BUNLARLA SINIRLI OLMAKSIZIN DILEDIĞI HER ŞEKILDE KULLANMASINA MUVAFAKATININ OLDUĞUNU, DEVRE KONU MALI HAKLAR BAKIMINDAN KENDISININ TASARRUF 7 YETKISININ KALMADIĞINI VE BU NEDENLE DEVIR EDILEN MALI HAKLAR ILE ILGILI OLARAK 3. KIŞILERLE IŞLEM YAPMAYACAĞINI PEŞINEN BEYAN VE KABUL ETMEKTEDIR.
22. KATILIM KOŞULLARINDA BELIRTILMEYEN KONULARDA VE TEREDDÜT HALINDE SEÇICI KURUL KARARLARI GEÇERLI OLACAKTIR. 23. YARIŞMAYA KATILAN TÜM YARIŞMACILAR, YARIŞMAYA KATILMAKLA BU ŞARTNAME HÜKÜMLERINI KABUL ETMIŞ SAYILIRLAR.

İletişim
Kimse Yok Mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğİ
MIMAR SINAN MAH. BASRA CAD. NO:24
SULTANBEYLI/İSTANBUL
0850 877 5 777 I
INFO@KYM.ORG.TR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder