08 Şubat 2017

Prof.Dr. Halis Dokgöz METAFOR KARİKATÜR SERGİSİ


Prof.Dr. Halis Dokgöz
METAFOR KARİKATÜR SERGİSİ
BASIN DUYURUSU

Grafik mizah, çizgi ile anlatım, karikatür, kendi dilini oluşturmak için metaforlar kullanır. Bir doktor ve akademisyen olan Halis Dokgöz’de karikatürlerinde metaforlarla derdini anlatan ve sözünü söyleyen bir sanatçı. Hürriyet Gazetesi Çukurova ekinde “Metafor” köşesinde çizdiği karikatürlerinden seçtiği yaşamın pek çok alanına dokunan 40 karikatürden oluşan sergi 17 Şubat 2017 tarihinde Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Sergi Salonu’nda açılıyor. Sanatçının son dönem çizimlerinin yer aldığı sergi 17-28 Şubat 2017 tarihleri arasında açık kalacak. Metafor karikatür sergisi sonraki süreçte ülkemizin başka şehirlerinde de sergilenecek.

Prof.Dr. Halis Dokgöz Kimdir?
1967 yılında Çorum’da doğdu. 1989 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1999’da İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde Adli Tıp  ihtisasını tamamladı. Halen Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Karikatüre 1985’de başladı. İlk karikatürü aynı yıl “Kılçık” dergisinde yayınlandı. Daha sonra karikatürleri Gırgır, Limon, Çarşaf, Gümgüm, Akrep, Hallo, ArteFacto, Cumhuriyet, Bulvar, Bizim Gazete, Hürriyet, Milliyet, BirGün, Radikal ve Sabah gibi pek çok gazete ve dergide yayınlandı. Düzenli olarak Kılçık, Tıp Dünyası, Sendrom, Hiç, Fesat, Homur ve Hekim Forumu dergilerine çizdi. Karikatürleri Türkiye dışında Almanya, İspanya, Belçika, Yunanistan, Romanya, Güney Kore, Polonya, İran, Kıbrıs, Portekiz, Kırgızistan, Rusya, Azerbaycan, Hindistan, Güney Kore, Sırbistan ve Çin gibi ülkelerde yayınlandı. Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalardan çeşitli ödüller aldı. Pek çok ortak ve karma sergiye katıldı. İlk kişisel sergisini 1991’de Ankara’da 2.Tıp Fuarı’nda açtı. Çocuk hakları üzerine karikatürlerini pek çok şehirde sergiledi.
1989’da “Güneşin Girmediği Yere” adlı ilk kitabını yayınladı. 2010 yılında Türk Tabipleri Birliği yayınlarınca “Çizgisel” adında ikinci kitabı yayınlandı. Karikatürleri yanında tıbbi illüstrasyonlar da yapmaktadır. Karikatürlerini http://halisdokgoz.blogspot.com ve Alman http://www.toonpool.com/artists/halisdokgoz_4410 sitesinde sergilemektedir. Halen günlük olarak Hürriyet Gazetesi Çukurova’da Metafor köşesinde karikatürleri yayınlanmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder