12 Ekim 2008

"Fatih Sultan Mehmet ve İki Papaz" Çizgifilmi Çıktı!


Ürün Özellikleri
Yazar & Sanatçı : Çizgi Film
Yayınevi & Yapımcı: Ser-Tac Yapım
Senarist ve Yönetmen: Murat ÇERİ
Sanat Yönetmeni: Serdar TUNCER
Teknik Yönetmen: Halil METİN
Müzik: Attila SEVER
Ses Yönetmeni: Aziz MULLAAZİZ
Prodüksiyon Amiri: Oktay ÇAKIR

Ürün Hakkında
FATİH SULTAN MEHMED VE İKİ PAPAZ
Milletleri var eden, geleceğe taşıyan şey kendi kültürlerini üretmeleri, yeniden yorumlamaları ve içinde yaşadığı medeniyetin zenginliğine katkıda bulunmalarıdır. Bizler İslam medeniyetinin, Türk kültürünün çocuklarıyız. Evrensel olana açılan kapı kendimizi, kendi değerlerimizi olduğu gibi tanıtmak, tanıtabilmekten geçer. Bizler bugün hamasete kaçmadan, cehalete düşmeden kendi tarihimize yaklaşabilme olgunluğuna ermiş olmalıyız. Bir dönemin tarihini aktarmak hem zor hem de büyük yükümlülük isteyen bir şeydir. Daha önce de belirttiğimiz gibi her an ya hamasete ya da cehalete düşme tehlikesiyle karşı karşıyasınızdır.Biz kitaplarda Fatih Sultan Mehmed ve İki Papaz çizgi filminin konusuna ilk defa rastladığımız zaman şaşırmıştık. Böyle bir şeyin olup olmayacağı konusu bizi tereddütte düşürmüştü. Ama yaptığımız tetkikler neticesi bir şeyi çok iyi kavradık. Her çağ kendi gerçekleriyle doğuyor. Bize masal, hikaye gibi gelen bu zamanda mümkün olmayan şey o zaman için çok doğal, tabi olan bir durum. İstedik ki, Osmanlıyı Osmanlı eden yeğane şey sadece savaş meydanlarındaki kahramanlığı değil insana verdiği değer ve destansı bir ahlak anlayışı olduğunu, duyan duymayan herkes duysun ve bilsin.İstedik ki, Fatih döneminde yaşanan ve o zamanın sosyal yapısını, yaşantısını bütün çıplaklığıyla veren bu olayı insanlarla gelecek kuşaklarla paylaşalım. Osmanlının bütün çağlarına hakim olmasa da bir dönemine damgasını vuran ve cemiyeti şekillendiren anlayışın nasıl bir anlayış olduğunu aktarabilelim.3D Max animasyon tekniğiyle hayata geçirdiğimiz bu projenin hem çocuklarımızın hem de yetişkin olan bizlerin ilgisini çekeceği ve gelecek kuşaklara kalacağı kanaatindeyiz.

KONUSU
Fatih Sultan Mehmed istanbul’u fethettikten sonra genel af ilan eder. Bu af en başta hapiste yatanları sevindirir. Ama hapiste bulunan iki papaz bu aftan yararlanarak dışarıya çıkmayı istemez. Onlar zulmün hüküm sürdüğü bir dünyaya seyirci kalmaktan, çaresiz eli kolu bağlı kalmaktansa hapiste yatmayı yeğlemektedirler. Tanrının adaletini yeryüzünde görmedikçe özgür olmanın dışarıda elini kolunu sallayarak dolaşmanın bir anlamı olmadığını düşünürler.İki papazın hapisten çıkmak istemediğini haber alan Fatih onları huzuruna çıkartır. Gerekçelerini öğrendiğinde ise “bizim devletimiz için ne düşünüyorsunuz” sorusunu sorar. Papazlar Osmanlıyı tanımadıklarını söyleyince de onlara bir daha ki bahara kadar mühlet tanır. Verdiği beratla istedikleri yere girip çıkabileceklerini söyler ve papazların bu mühlet sonunda edindikleri kanaati öğrenmek ister. Papazlar da aldıkları bu beratla Osmanlının çarşılarını, mahkemelerini, medreselerini, kendi oturdukları Hıristiyan mahallelerini tetkik edip her gezdikleri yerde şaşkınlıkları bir kat daha artarak Osmanoğulları hakkında kesin bir kanaate sahip olurlar.Gördükleri şahit oldukları onca şeyden sonra tekrar Hünkarın, Fatih Sultan Mehmed’in huzuruna çıkarlar. Yolculuklarının neticesinde edindikleri kanaati soran Hünkara papazlar; “Hünkarım gördüklerimiz ve bildiklerimiz sizce malumdur. Çünkü halk sizin halkınız devlet sizin devletiniz. Bize malum olan şudur ki: Bu millet bu devlet; bu ahlak üzerine yaşamaya devam ederse Osmanoğullarının varlığı ilelebet pâyidar olacaktır. Böyle bir ahlaka ve yaşayışa sahip insanların dini de elbette Hak dindir” derler ve kelimeyi şahadet getirerek Müslüman olurlar.

VCD – DVD ARKA KAPAK YAZISI
İstanbul’un fethinden sonra, Fatih Sultan Mehmed genel bir af ilan eder. Fakat hapiste bulunan iki papaz, bu aftan yararlanarak dışarı çıkmayı istemezler. Haberi alan Fatih onları huzuruna çıkartır. Gerekçelerini öğrenince, papazlara berat verip kendi ülkesini gezmeleri ve bir kanaat edinmeleri için belirli bir mühlet tanır.Bu iki papaz, Osmanlının çarşılarını, mahkemelerini, medreselerini ve Hıristiyan mahallelerini gezerler. Neticede Osmanoğulları hakkında kesin bir kanaate sahip olup, Fatih Sultan Mehmed’in huzuruna çıkarlar...

Kaynak:
Semerkand Pazarlama

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder