30 Ocak 2009

Tenten Geliyor Tenten!

Tenten geliyor Tenten!

Çizgi roman kahramanı Tenten sinema perdesinde boy gösterecek. Yönetmenliğini Steven Spielberg’ün yaptığı filmde Tenten karakterini genç ve yetenekli aktör Jamie Bell canladıracak

Sinema sanatının önemli bir parçası haline gelen çizgi roman uyarlamaları, örneklerini çoğaltmaya hız kesmeden devam ediyor. Bu kez gündemde olan uyarlama ise çizgi roman dünyasının en önemli ve köklü kahramanlarından biri olan, Belçikalı çizer Herge’nin yarattığı ve pek çok kez beyazperdeye uyarlansa da bir türlü hak ettiği değeri göremeyen Tenten... Beklenen filmin detayları ise yavaş yavaş açıklanıyor ve sinemaseverlerin filme yönelik merak ve ilgileri de artıyor.

Filmi, dünyaca ünlü ve Oscar ödüllü yönetmen Steven Spielberg’ün yapacağı yönündeki haber sinema dünyasını meşgul ederken, filmde başrolü yani Tenten’i hangi aktörün canlandıracağı belli oldu: Variety dergisinin haberine göre, Tenten rolünü 22 yaşındaki aktör Jamie Bell’in oynamasına karar verildi. Haberde, Tenten’in maceralarından anımsadığımız Kızıl Korsan karakterini ise son James Bond filmi Quantum of Solace’da başrol oynayan Daniel Craig’in canlandıracağı bilgisi de var.

Bununla birlikte Spielberg ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin Yeni Zelandalı yönetmeni Peter Jackson’ın, Tenten serisinin beyaz perdeye aktarılması için anlaşmaya vardıkları ve Jackson’ın filmin yapımcılığını üstleneceği de filmle ilgili kesinleşen detaylar arasında yer alıyor. Tenten serisinin, gerçek aktörlerin oynadığı animasyonlar biçiminde çekileceği de belirtiliyor.

Serinin sinemaya aktarılacak ilk kitabı Tekboynuz’un Sırrı/Le secret de la Licorne’un çekimleri geçtiğimiz hafta başladı. Serinin ikinci filmi ise Jackson tarafından çekilecek ve proje tamamlandığında ortaya bir üçleme çıkacak. Spielberg, Tenten’i beyaz perdeye taşıyacağını iki yıl önce açıklamıştı. Filmin önümüzdeki sene gösterime girmesi planlanıyor.

Büyük bir sorumluluk alıp çizgi roman tarihinin en önemli kahramanlarından birini canlandıracak olan Jamie Bell, 14 Mart 1986 doğumlu gencecik bir oyuncu. Ancak 2000 yılında başladığı kariyeri başarılarla dolu genç yıldızın. 2000’de başrolünü üstlendiği Billy Elliot filmiyle büyük bir çıkış yapan aktör, sergilediği başarılı performansla henüz 14 yaşındayken En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde BAFTA ödülünü almayı başarmıştı. İngiltere doğumlu genç oyuncu, bu rol için 2 bin aday arasından seçilmişti. Ödül kazanmasının ardından da hızı kesilmedi Bell’in. 2002 yılında Deathwatc ile, Nicholas Nickelby, 2004’te Undertow, 2005’te ise üç filmde birden rol aldı. Thomas Vinterberg imzalı Dear Wendy, Arie Posin tarafından yönetilmiş kara komedi The Chumscrubber ve Peter Jackson’ın yeniden sinemaseverlere sunduğu klasik King Kong ile izleyicilerin karşısına çıktı Jamie Bell... Sinema filmlerinin dışında Amerikalı punk grubu Green Day’in Wake Me Up When September Ends şarkısının videosunda boy gösterdi. 2006’da Flags of Our Father’da oyunculuğa devam eden Bell, 2007’de de tek filme imza attı ve Hallom Foe adlı yapımda başrol oynadı. Geçtiğimiz yıl iki film çeviren genç aktör, bir bilimkurgu filmi olan Jumper’da ve İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen Defiance‘da rol aldı. Yıldızı hızla yükselen oyuncunun Tenten’i canlandırdıktan sonra işlerinin iyice açılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Taraf

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder