09 Nisan 2009

Feruh Doğan'ı Anma Etkinliği!

Çizen: Erol Özdemir


Feruh Doğan'ı Anma Etkinliği!

2000 yılında aramızdan ayrılan Ferruh Doğan için hazırlanan ilk anma etkinliği, 13 Nisan Pazartesi akşamı gerçekleştirilecek.


Karikatürleriyle ülkemizingüncesini tutan ustaya saygı Etkinlik:
Ustalara Saygı Toplantısı – Ferruh Doğan
Tarih: 13 Nisan 2009 Pazartesi
Yer: Melih Cevdet Anday Sahnesi- Akatlar Kültür Merkezi
Saat: 20.00

Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen “Ustalara Saygı” etkinlikleri bu kez, alabildiğine sade çizgilerle en yoğun anlatıma ulaşan karikatürlerin yaratıcısı Ferruh Doğan için gerçekleştirilecek. Ülkemizde politik çizginin en önemli temsilcilerinden biri olan sanatçı için hazırlanan gece 13 Nisan’da takip edilebilecek.

İlk karikatürünü daha 13 yaşındayken yayınlayan ve 2000 yılında aramızdan ayrılana kadar yarım asrı aşkın süre ülkemizin çizgisel güncesini tutan Ferruh Doğan için hazırlanan gece, Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde (Akatlar Kültür Merkezi) saat 20.00’de başlayacak.

Faruk Şüyün’ün hazırladığı ve moderatörlüğünü üstlendiği “Ustalara Saygı” gecesi; Ferruh Doğan’ın dostları ve meslektaşlarının katılımıyla, bir anlamda ülkemizde karikatür sanatında bir dönemini de masaya yatıracak. Etkinlik; Aydın Boysan, Faruk Geç, Hıfzı Topuz, Kadir Doğruer, Kamil Masaracı, Leyla Neyzi, Raşit Yakalı, Safa Önal, Semih Poroy, Suat Yalaz, Tan Oral, Turgut Çeviker, Yiğit Özgür, Yurdagün Göker ve sanatçının kızı Zeynep Akdilek’in seyircilerle paylaşacağı anı ve düşüncelerle zenginleşecek.

Ferruh Doğan’ın ölümünden bu yana usta için yapılan ilk etkinlik olma özelliği taşıyan gecede; seyircileri, kültür merkezinin fuayesine açılacak Ferruh Doğan çizgileri sergisi karşılayacak. “Ustalara Saygı”da, Ferruh Doğan’ın bir karikatürünün baskısı da gecenin anısına katılımcılara dağıtılacak.

Uluslararası birçok ödülle taçlanan mesleki başarısının yanı sıra sanatçı tavrından hiç ödün vermeyen beyefendi kişiliğiyle de tanınan karikatüristin albümünden seçmelerin bir dia gösterisi ile seyircilerle paylaşılacağı “Ustalara Saygı”da, Ferruh Doğan’ın farklı dönemlerde kaydedilen görüntülerine de yer verilecek. Gecenin sürprizi ise Ferruh Doğan’ın Tekin Aral, Oğuz Aral ve Yalçın Çetin ile birlikte hazırladığı kısa animasyon filmler olacak.

“Ustalara Saygı” etkinlikleri; 20 Nisan’da Ataol Behramoğlu, 27 Nisan’da Çiğdem Talu ve Melih Kibar, 4 Mayıs’ta da Selim İleri için hazırlanan gecelerle devam edecek.

Bilgi için:
Faruk Şüyün:
Melih Cevdet Anday Sahnesi / (Akatlar Kültür Merkezi):
0 212 351 93 84
Adres:
Akmerkez’in Etiler’e giden kapısının karşısındaki Zeytinoğlu Caddesi üzerinde...
e-mail:

Adres:
Dunya Gazetesi Balamir Sok. No. 7
Kavacik İstanbul Türkiye

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder