11 Temmuz 2008

Mizah Yazarları Cervantes'in Kentinde!


Mizah Yazarları Cervantes'in Kentinde!

İspanya'nın başkenti Madrid'in hemen kuzeydoğusunda Cervantes'in doğduğu kent Alcala de Henares'de toplanan ''Dünya Mizah Derneği (International Society for Humor Studies)'', dört günlük toplantıda ''gülme''nin insan sağlığına yararlarını ele aldı.

Yunanca "gelos: gülme"den gelen "gelotophobia: geliofobi" konusun işleyen ruhbilimciler, toplumbilimciler, dilbilimciler ve diğer akademisyenler toplantıda, "insanın gülme konusu olmaktan korkmasını" da değerlendirdiler.

ABD'nin California eyaleti Oakland kentinde kurulu "Dünya Mizah Derneği" elemanları, cezaevlerinde de mizahtan çok iyi sonuç alındığında birleşti.

Demir Perde Mizahı
Derneğin İngiliz başkanı Christie Davies, tarihte "despot demir perde rejimlerinde mizah sanatının daha iyi gelişmiş olduğunu" anlattı.
Toplantıda Zürih Üniversitesi' nden psikolog Dr. Willibald Ruch, "gülme ve gülünme korkusu geliofobi, son 10 yıldır ruhbilimine yerleşmiş bir kavram" dedi.
Dernek Başkanı Davies, "kara mizaha örnek olarak ABD Başkanını gösterdi ve "Amerikan Başkanı George Walker Bush, kendisi hakkında şaka yapabilen ve başkalarını güldürebilen kişi" olduğunu söyledi.

Babası İspanya'yı dolaşan "seyyar cerrah" olan ve 23 Nisan 1616'da ölen Cervantes'in "soyu tükenmiş şövalye" Don Kişot'u, dünya mizah tarihine ışık tutan mizahın mızrağı eserlerden oldu.
Dünya mizah derneğinin İnternet adresi şöyle:
International Society for Humor Studies:
Çizgiroman Okurları Platformu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder