30 Nisan 2011

Çizerlere Çizgi Roman Bursu Fırsatı!

Çizerlere Çizgi Roman Bursu Fırsatı!
Stan Lee'nin süper kahraman yarışmasının ardından Talenthouse da çizerler için yine harika bir fırsat var ve bu seferki eğitim ile ilgili. The Illustration Academy öğrenmeye hevesli çizimciler için yoğunlaştırılmış 4 haftalık yaz programı sunuyor.

Haber detayı için TIKLAYINIZ

Ç.R.O.P
croplatform@gmail.com

Karikatürist Atilla Özer Toprağa Verildi!

22 Nisan'da yaşamını yitiren karikatürist, araştırmacı, öğretim üyesi Prof. Atila Özer için Eskişehir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde bir tören düzenlendi.

Haber detayı ve fotoğraflar için TIKLAYINIZ

Emre Yılmaz
oburmizah@gmail.com

28 Nisan 2011

2. Amasya Belediyesi Karikatür Yarışması Sonuçlandı!

Yarışma Jürisi

Yarışma sonuçlarının açıklandığı tutanak

Birincilik Ödülü - KÜRŞAT ZAMAN

İkincilik Ödülü - YILMAZ MUSLU

Üçüncülük Ödülü - MUSA GÜMÜŞ

Mansiyon - ÖMER ÇAM

Mansiyon - BURAK ERGİN

Mansiyon - GÜNCE KIZILDAĞ

Mansiyon - ÇEVİK BASMACI

Mansiyon - YUSUF KAHYAOĞULLARI

Jüri Özel ödülü - MUAMMER KOTBAŞ

Karder İzmir

karderizmir@windowslive.com

Uluslararası Mizah Festivali İstanbul'da Başlıyor!

İstanbul gülmeye hazırlanıyor
(ntvmsnbc) İlk kez gerçekleşecek Uluslararası Mizah Festivali; karnaval, stand-up'lar, tiyatrolar, yarışmalar, sohbetler, atölyeler, komedi şarkıları gecesi ve karikatür sergileriyle yepyeni bir festival sunuyor...

İstanbul; müzik, tiyatro ve film festivallerinin ardından, Uluslararası Mizah Festivali ile yepyeni, içerik ve boyut açısından benzeri görülmemiş bir festivalle tanışacak. Uluslararası Mizah Festivali; “Gülmek gerginlikleri alır, uzaklıkları azaltır, haşarıdır, zekâ göstergesidir, çocuksudur” düşüncesiyle yola çıkıyor.

Hayalgücü Organizasyon tarafından düzenlenen festival; yarattığı atmosferle insanlara nefes aldırmayı, birlikte yaşama isteğini canlı tutmayı, toplum olma bilinç ve duygusunu geliştirmeyi ve bu hedeflere en dolaysız yollardan birisiyle, “birlikte gülerek” ulaşmayı amaçlıyor.

Uluslararası Mizah Festivali; Keloğlan’dan Karagöz Hacivat’a, Tuzsuz Deli Bekir’den Nasreddin Hoca’ya, Kavuklu’dan Hababam Sınıfı’na, Deli Cevat’tan Hain Evlat Ökkeş’e ve bugünün gişe rekorları kıran komedi filmlerine uzanan güçlü mizah geleneğimizi yansıtıyor. Festivalin, birçok disiplini barındıran ve geniş kapsamlı içeriği ise dünyada yıllardır var olan mizah konulu festivaller arasında özgün bir yer edinmesini sağlıyor.


12–15 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek Uluslararası Mizah Festivali; Beyoğlu’nda yaklaşık 30 mekânı ve açık hava etkinliklerini kullanarak renkli bir program sunacak. Sanatseverler festival kapsamında; geleneksel mizah sanatlarından Seyirlik Oyun, Meddah, Ortaoyunu, Karagöz gibi gösterilerin yanı sıra, kabare, doğaçlama tiyatro, vodvil (hafif güldürü), “stand-up”, pandomim, karikatür gibi sanatları içeren etkinliklerle çeşitli sohbet, sergi ve atölyeleri takip etme imkânı bulacaklar.

Uluslararası Mizah Festivali’nin açılışı; 12 Mayıs 2011, Perşembe günü İstiklal Caddesi’nde düzenlenecek Karnaval Yürüyüşü ile gerçekleşecek.

ETKİNLİKLER

• Karnaval
Uluslararası Mizah Festivali, 12 Mayıs 2011 günü İstiklal Caddesi’nde Karnaval Yürüyüşü ile başlayacak. Karnavalda; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bandosu, mizahımızın 3 boyutlu dev maskotları (Amca Bey, Abdülcanbaz, Avanak Avni, Nasreddin Hoca vb), festivalin bütün paydaşları, destekçileri ve sponsorları, mizah dergileri, sanatçılar, üniversitelerin öğrenci kulüpleri ve gönüllü katılımcılar, İstiklal Caddesi’ni hep birlikte şenlendirecekler. Karnaval korteji, sokak müzisyenleri ve roman orkestraları ile coşacak...

• Oğuz Aral “Gerekli Taramalar” Sergisi
Uluslararası Mizah Festivali, Oğuz Aral’a dair en büyük sergiyi düzenliyor: “Gerekli Taramalar”. Oğuz Aral’ın karikatürleri, tabloları, çizgi filmleri, yazıları, kalemleri, tarama uçları, gözlükleri… Boksörlüğünden pehlivanlığına, pandomim ustalığından müzisyenliğine her yönüyle Büyük Usta Oğuz Aral’ı anlatan “Gerekli Taramalar” sergisi, 12 Mayıs 2011’de ziyarete açılacak.

• Sahne Gösterileri
Festival çerçevesinde 6 sahnede, 4 gün boyunca toplam onlarca komedi oyunu sahnelenecek. Kabare, doğaçlama tiyatro, bulvar tiyatrosu, pandomim, kukla tiyatrosu, geleneksel seyirlik oyunlar ve meddah festival boyunca İstanbul’u güldürecekler.

• Uluslararası Konuklar
ABD’den ünlü karikatüristler Peter Kuper ve Fred Harper ile Molly Crabapple, Fransa’dan çizgi roman çizeri Delvalle, İspanyol çizer ve animasyon ustası Pernan Goñi festivale sergileri, sohbetleri ve canlı performanslarıyla katılıyorlar. Festival için Almanya’dan gelecek pandomim ustaları Bodecker&Neander ise; “Deja Vu” isimli oyunlarını festival kapsamında Garajistanbul’da sahneleyecek.

• “Stand-Up”lar
Festivalde 4 gün boyunca her gece bir “stand-up” gösterileri gerçekleşecek.

• “Komedide Yeni Yüzler” Yarışması
“Stand-up” dünyasına yeni isimler kazandırabilmek amacıyla amatörlerin ve yarı-amatörlerin katılımıyla bir yarışma gerçekleştirilecek. Kazanan “stand-up”çılar TÜRSAB’dan birer haftalık yurtdışı ve yurtiçi tatille ödüllendirilecek.

• Mizah Sokakları
Uluslararası Mizah Festivali’nin en önemli ayağı, sokakta yapılacak etkinlikler olacak. Bu çerçevede İstiklal Caddesi’ne bağlı iki sokak, Erol Dernek Sokak ve Tomtom Sokak, “Mizah Sokağı” olarak belirlendi.

• Mizah Sohbetleri
• Mizah Ustaları ile Sohbetler
• Mizah Dergilerinin Çizerleri ile Sohbetler
• Karikatürlerle Türkiye Tarihi Sohbeti
• Yeşilçam'da Komedi Sineması Sohbeti
• Atölyeler
• “Karikatür Nasıl Çizilir?” Atölyeleri
• Doğaçlama Tiyatro Atölyeleri
• Kukla Atölyeleri
• Sergiler
• Oğuz Aral “Gerekli Taramalar” Sergisi
• Karikatürcüler Derneği Sergileri
• Yurtdışından Konuk Karikatürcülerin Sergileri
• Leman ve Penguen Dergilerinden Sergiler
• Mizah Ustaları Sergisi
• Karma Sergi
• Kişisel Sergiler
• Mizah Korsanları

Genç performansçılar, çeşitli kılıklarla (Nasreddin Hoca, Bektaşi, Karagöz - Hacivat, Şarlo, Palyaço, …) Beyoğlu kalabalığına karışarak; her kalabalık grubun önünde, bir dakikayı aşmayan fıkra, pandomim, spontane espriler gibi mizahi performanslar gerçekleştirecekler.

• Sokakta Mizah
• İstiklal Caddesi Çizgi Romanı
• “Stand-Up” Gösterileri
• Kahkaha Yarışması

Kuşadası Belkent İlköğretim Okulunda Karikatür Sergisi!


(28.04.2011) Kuşadası Belkent İlköğretim okulunda üç ayrı karikatür sergisi açıldı.
Belkent İlköğretim okulu müdürü Sayın Hasan Furuncu ve Öğretmenlerinin çabalarıyla
Başta okul öğrencilerinin karikatür sergisi " Eğitim" konulu ve Lütfü Çakın ' "KARİKATÜRCÜLER" Portre karikatür sergisi açıldı

Açılış konuşmasını yapan sayın Hasan Furuncu ve Karikatürcüler
Derneği üyesi Lütfü Çakın Kuşadası'nda ilk kez bir ilköğretim okulunda
Karikatür sergisini açmak istemelerinin nedeni Okul Öğrencilerine Karikatür sevgini aşılamak
Kuşadası'na yeni karikatürcüler kazandırmak olacaktır dedi.

Sergi on beş gün boyunca okul koridorunda öğrenci ve velilerin ziyaretine açık kalacak
Sergiyi izleyenler arasında çok sayıda öğretmen okul aile birliği üyeleri ve aileler vardı.

Lütfü Çakın
lutfucakin6@gmail.com

26 Nisan 2011

17. Uluslararası Ankara Karikatür Festivali Yapıldı!

Haber detayı ve fotoğraflar için TIKLAYINIZ

Emre Yılmaz
oburmizah@gmail.com

Avrupa'da Gündem "Turkomedi" İle Şenleniyor!

EYVAH TÜRKLER GÜLDÜRÜYOR:AVRUPA’DA GÜNDEM “TÜRKOMEDİ” İLE ŞENLENİYOR

ATV Avrupa’da yayınlanan ve güncel haberleri ve gelişmeleri mercek altına alan “Avrupa'da Gündem” programı, 24 Nisan Pazar gününden itibaren, Erdinç Utku’nun yazıp yönettiği ve Binfikir Oyuncuları’nın oynadığı “Türkomedi” adlı küçük skeçlerden oluşan minik bir bölümle şenlenmeye başladı.

Türkomedi ile “En zor ve hassas konuları mizahla sevimli bir dille anlatarak toplumsal özeleştiri yapmak ve “Türklerin felsefe yapmayı ve kendileriyle dalga geçmeyi bildiğini” göstermek. Türkler ve Avrupalılar’ın karşılıklı önyargılarını ti’ye alarak daha sevimli ve insancıl bir ortam yaratılmasına katkıda bulunmak” hedefleniyor. Skeçlerde Avrupa Birliği – Türkiye ilişkilerine de yer verilecek.

1 Mayis Pazar günü “Avrupa'da Gündem” programında yayınlanacak olan Türkomedi’de İşsizlik ödeneğini işleyen “Brunch Namazı”, Almanya’daki Türkler ile ALmanların ilişkilerini konu alan “Helmut ile Mahmut”, Avrupa’ya göçü ve Avrupa’da dilenciliği irdeleyen “Dilenci” ve Belçika’da Valon-Flaman anlaşmazlığına Türk ve Faslıların yaklaşımını işleyen “Verin kurtulun” skeçleri yer alacak.

Erdinç Utku’nun yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığı Türkomedi ekibinde Muhammet Kurt(Yardımcı Yönetmen), Beyhan Özhan(Kamera), Sibel Dinçer (Oyuncu Coaching& Müzik), Mustafa Özcan(Koordinatör) yer alıyor. Ayşenur Demir, Begüm Onat, Birgül Kapaklıkaya, Ceyda Eryörük, Deniz Deveci, Gülinay Yenilmez, İbrahim Çivrilli, Mustafa Özcan, Mustafa Tartar, Oya Akdoğan, Perihan Altıntaş, Selin Aladağ, Selin Yılmaz, Sercan Akbulut,Tolunay Yenilmezve Vedat Yeşilyurt’tan oluşan Binfikir Oyuncuları tiyatro grubu elemanları ve Binfikir Tiyatro Okulu’nun minik öğrencileri rol alıyor.

Pazar günleri saat 10.00’da yayınlanan gazeteci Fuat Uğur’un hazırladığı Atv Avrupa yapımı “Avrupa'da Gündem” prograında, Avrupa’da yaşayan Türklerin sorunları ağırlıklı olarak ele alınıyor, gündemin öne çıkan manşetleri, kültürel ve ekonomik gelişmeler yorum ve haberlerle aktarılıyor. Stüdyo konukları dışında, Avrupa’dan canlı yayınlar ve telefon bağlantılarıyla çok renkli bir proglam olan Avrupa’da gündem, genel izleyici kitlesi tarafından ilgiyle izleniyor

.BİNFİKİR HAKKINDA

“Binfikir sokağı sanata, sanatı sokağa taşıyor”

Binfikir, Belçika’daki Türklerin siyaset, ticaret, medya, kültür-sanat v.b. yaşamın her alanına katılımını teşvik etmek amacıyla çalışmalar sürdüren ve Belçika’da yaşamın renklenmesini faaliyetleriyle destekleyen bir oluşumdur. Binfikir, Medya, İletişim ve Sanat faaliyetleri ile Belçika’yı Türkler’e Türkleri Belçika’ya yakınlaştırıyor. (Bakınız: http://www.youtube.com/watch?v=YQ3ZzIHIRz8 )

Belçika’nın hiç ara vermeden en uzun süre (6 yıl) yayınlanan aylık gazetesi olan Binfikir çevresinde buluşan Türkler Belçika’da “medya, iletişim ve sanatta çeşitliliği” teşvik etmek için çalışmalar yapıyor. Haber portalı ve gazete dışında 2008 yılından beri Tiyatro Okulu ve Karikatür Okulu da bulunan Binfikir oluşumu Belçika’da Çocuk Tiyatrosu olarak Anadolu’nun değerlerini ve hoşgörüsünü Türk kökenli ve Belçikalı çocuklara anlatıyor. Gençlerle yapılan çalışmalarda ise birlikte yazılan metinlerde toplumsal özeleştiri denemeleri yapılıyor. Bu çalışmalarda Türkiye’den tiyatronun önemli isimleri Şahika Tekand ve Erol Günaydın Binfikir Tiyatro okuluna önemli katkılarda bulunuyor. Son olarak Erol Günaydın Ekim ayında Belçika’ya gelerek 10 gün boyunca Binfikir oyuncularına geleneksel tiyatroyu anlattı.

Binfikir Tiyatro Okulu 2008 yılında çalışmalarına başladı. 6-13 yaş grubu çocuklar ve 13+ yetişkinlere oyunculuk, diksiyon ve ses alıştırmaları dersleri veriyor. Binfikir Tiyatro Okulu bu süre zarfında ilki Belçika´da 10 ve 2 kez de Türkiye´de olmak üzere 12 kez sahnelenen "Saint Nicolas, Nasrettin Hoca ve Gülmeyen Kız" adlı çocuk oyunu ve Belçika’da 3 kez sahnelenen " Minik Nicolas, Minik Nasrettin Çevre Canavarı Petman´e Karşı" ve Belçika’da 3 kez sahnelenen "Post Modern Köy " adlı 3 orijinal oyun üretti.

Binfikir Tiyatro Okulu, Life System Derneği ile işbirliği içerisinde “kekemelerle tiyatro” projesini de hayata geçiriyor. Bu çerçevede 22 Mayıs 2011 tarihinde kekemelerin oynadığı “Uzaylılar Çılgın Profesöre Karşı” oyunu sahnelenecek.

Binfikir Karikatür Okulu öğrencilerinin karikatürleriyle açılan sergilerde ise çizgi romanın başkenti Brüksel’de geleceğin çizgi romancılarının yapıtları Belçikalılara sunuluyor. Binfikir ünlü çizer Gürcan Gürsel’in çizgisiyle “Saint Nicolas, Nasrettin Hoca ve Gülmeyen Kız” adlı çizgi romanı Çizgi Romanın kalesi Belçika’da Türkçe-Flamanca ve Türkçe-Fransızca olarak iki ayrı formatta sanatseverlerle buluşturdu.

Binfikir ayrıca düzenlediği “ Türkiye’de çizgi roman”, “Belçika’da Türkçe Medya’nın Sorunları” gibi seminerlerle de bazı konuların irdelenmesine aracılık ediyor. Binfikir yapımcılığını üstlendiği “Faymonville- Un Village Turc” belgeseli ile de Türk olmadıkları halde kendilerini Türk olarak nitelendiren Belçikalıların öyküsünü kayıtlara geçirdi. (Turko Medi)

25 Nisan 2011

"Mizah Salatası" Renklendi!

MİZAH SALATASI RENKLENDİ
Ege’de Bugün Gazetesinde 11 haftadır yayınlanan, İzmirli çizerlerin mizah sayfası “Mizah Salatası” rengarenk çıkıyor. Her Pazartesi yayınlanan sayfada genç çizerlerin ürünleri de yer alıyor. Sadece Ege Bölgesinde yayınlanan gazetenin kültür ve sanat sayfaları, Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği etkinliklerine sürekli yer veriyor. (Karder İzmir)

Karder İzmir TRT Belgeselde!

TRT BELGESEL KANALINDA CANLI YAYINDAYIZ!..
Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilcisi Mustafa Yıldız, dernek üyesi Lütfü Çakın ve genç çizerlerden Özge Ulu, 26 Nisan Salı günü saat 10.00'da, TRT Belgesel kanalında canlı yayında konuk olacaklar. İzmir'de yayınlanan mizah dergileri, etkinlik ve atölye çalışmalarının anlatılacağı programda, Lütfü Çakın portre karikatür çizecek. (Karder İzmir)

"Engel Tanımayanlar" Karikatür Yarışması Sonuçlandı

20 ayrı ülkeden 750’ye yakın eserin katıldığı “engelsiz yaşam” konulu 1.uluslararası “engel tanımayan karikatürler yarışması” 23.Nisan.2011 tarihinde sonuçlandı… Yarışmanın ödül töreni ve sergisi 10-16 Mayıs 2011 Sakatlar Haftasında yapılacaktır.

1.lik Ödülünü Türkiye'den Murat Sarı, 2.lik Ödülünü İran'dan Samira Barati' nin aldığı yarışmada 3.lük Ödülünü yine Türkiye'den Mehmet Kahraman almıştır.


Mansiyonlar / Eşit olarak dağıtılmıştır: Rumen Dragostinov-Bulgaristan, Konstantin Kazanchev-Ukrayna, Murat Gök-Türkiye, Kürşat Zaman-Türkiye
Genç Çizerler ayrılan Jüri Özendirme Ödüllerini ise Çin'den Zhang A He ve Türkiye'den Selim Tanrısever almışlardır.

İsmail Kar
http://www.ismailkar.com/

23 Nisan 2011

Karikatürist Prof. Atilla Özer'i Kaybettik!

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi kurucusu Usta Karikatürist Prof. Atilla Özer'i kaybettik.
Yıllardır karikatür adına yaptığı uluslararası etkinliklerle hem karikatür sanatına hem de Eskişehir'e büyük katkılar sağlamıştır.
Büyük Ustayı kaybetmenin acısıyla tüm karikatür camiasına baş sağlığı dileriz.
Cenazesi 25 Nisan 2011 Pazartesi günü Eskişehir’de Odun Pazarı Aladdin Camisin’de kılınacak ikindi namazından sonra Asri Mezarlıkta toprağa verilecektir

Emre Yılmaz
Obur Mizah
oburmizah@gmail.com

22 Nisan 2011

YENİ AKREP Dergisi'nin 98. Sayısı Yayınlandı!

Dergiyi PDF Formatında okumak için TIKLAYINIZ

Hüseyin ÇAKMAK
cakmak@kibris.net
http://yeniakrep.org/

Karikatür Sergilerine Büyük İlgi!

KARİKATÜR SERGİLERİNE BÜYÜK İLGİ

16. kez kapılarını açan İzmir Kitap Fuarı, karikatür sergilerine ev sahipliği yapıyor. Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciği standın da “Besleyenler ve Beslenenler” sergisi açılırken, Homur “Allianoi” sergisi ile izleyici karşısına çıktı. Her gün yüzlerce mizah severin akınına uğrayan sergiye, yerel yöneticiler, yazarlar ve sanatçılar da ziyaret ediyor. Portre karikatür çiziminin yanı sıra karikatür albümü, mizah dergileri ve kartpostalların da bulunduğu standa çocuk ve gençler yoğun ilgi gösteriyor. Sergi 24 Nisan 2011 akşamına kadar açık kalacak. (Karder İzmir)

Sezer Odabaşıoğlu, Özge Ulu, Mustafa Yıldız, Lütfü Çakın

Dikili Belediye başkanı ve çizerler


Lütfü Çakın portresini çizdiği miniklerle

Çizgi Roman Derneği Logo Yarışması (07 Mayıs 2011)

2009 yılında kurulmuş olan Çizgi Roman Derneği önümüzdeki günlerde olağanüstü genel kurul toplantısı sonrası bir takım faaliyetlere başlayacağını ilan ederken "logo"sunu da değiştirmeye karar verdi.

Dernek, "logo" tasarımlarıyla yarışmaya katılanlara ödül de vaad ediyor. Ödüller 1001 Roman, Gerekli Şeyler, Marmara Çizgi ve Prestij yayıncılıktan gelecek 10 çizgi romanlık setten oluşuyor. Tasarımlarınızı


adresine gönderebilirsiniz. Tabii derneğe üye olarak çizgi romana katkı sağlayacak sürece ortak da olabilirsiniz.

Tasarım Son Teslim Tarihi: 07 Mayıs 2011

Ödüllü yarışmanın jüri üyeleri: Alişan Cengiz, Fuat Aktüre, Sinan Gürdağcık, Talat Güreli, Necmi Yalçın, Ümit Kireççi
Derneğe dair daha fazla bilgi edinmek isterseniz Ümit Kireççi ÇR DERNEĞİ röportajını okuyabilirsiniz.

Ç.R.O.P

"Dünden Bugüne Cave-Man" Çıktı!

Sonunda CAVEMAN kitabı çıktı...

Bütün D&R ve diğer kitapçılarda!

Online alışveriş bilgileri için TIKLAYIN

Tayyar Özkan

21 Nisan 2011

“Aynı Gökyüzü Altında” İsimli Karikatür Sergisi Açıldı!


EDON İLE KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ’NİN DÜZENLEDİKLERİ
“AYNI GÖKYÜZÜ ALTINDA” İSİMLİ KARİKATÜR SERGİSİ AÇILDI...


[10 Nisan 2011 – Lefkoşa] EDON Merkez Kurulu ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’nin yeniden yakınlaşma etkinlikleri çerçevesinde düzenledikleri “Aynı Gökyüzü Altında” isimli karma karikatür sergisi, 9 Nisan 2011 Cumartesi günü, Lefkoşa’daki Ledra Caddesi’ndeki “Ledra Enformasyon Bürosu – Barış Salonu”nda açıldı...
Sergi açılışından önce, EDON Genel Sekreteri Haris Karamanos, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, CTP-BG Mağusa Milletvekili Arif A. Albayrak ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu birer konuşma yaptılar...

EDON GENEL SEKRETERİ HARİS KARAMANOS’UN KONUŞMASI

EDON Genel Sekreteri Haris Karamanos sergi açılışı öncesinde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:
“Bugün burada bizimle birlikte olan Kıbrıslı Türk yurttaşlarımızı yürekten selamlıyorum. Eserleriyle bu sergiye katılan bütün sanatçıları, bu etkinliğin gerçekleşmesi için katkılarını sunan herkesi ve özellikle Kıbrıslı Türk Karikatürcüler Derneği’ni tebrik etmek istiyorum.
Sanat daima insanları birleştirir, ilişkileri geliştirir ve hayal dünyamızı zenginleştirir, sınır tanımaz, dostluk ve kardeşliğin yollarını açar. Ne tel örgüler, ne de bölücü hatlar sanatı engelleyemez. Sanatçıları onlara layık olan sevgiyle kucaklayalım ve destekleyelim. Kıbrıs’ı büyük bir dostluk atölyesi yapalım. Sanatı ortak vatanımız Kıbrıs’ta, Akdeniz’in altın yeşili yaprağı insanlığın ve yaratıcılığın adasında, barış adasında bizi birleştiren ortak özellikleri ortaya koyan, iki toplumun barış içerisinde bir arada yaşamasını besleyen halkalardan biri yapalım.
Yeniden yankılaşma için mücadeleye hep aynı sloganla devam ediyoruz: “Kıbrıslı Türkler düşmanımız değil, kardeşlerimizdir”. İki toplumun yeniden yakınlaşması Kıbrıs’ta Sol’un ve örgütümüzün en önemli öncelikleri arasındaydı ve öyle olmaya devam etmektedir. Yeniden yankılaşma örgütümüzün faaliyetlerinin ana referans noktasında yer almaktadır.
60 eserin yer aldığı bu sergi Kıbrıslı Rum’ların ve Kıbrıslı Türk’lerin ortak kültürü, ortak mücadeleleri, barış içinde bir arada yaşamaları, dostluk ve işbirliği mesajını vermektedir. Barış ve dostluk için mücadelede canlarını feda eden Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’in anısına gerçekleştirilmektedir. Bu iki kahraman şehidin fedakârlıklarından aldığımız ilham, cesaret ve güçle Kıbrıs’ımızın yeniden birleşmesi için mücadeleye devam ediyoruz.”

KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ
ARİF A. ALBAYRAK’IN KONUŞMASI


Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Arif A. Albayrak sergi açılışı öncesinde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:
“EDON’a yürekten teşekkür ediyorum ki; barış uğrunda ölmesini bilen bir avuç insan bu güzelim sergi salonunda biraraya gelebildi ve Kıbrıs’ta barışı işaret ediyorlar...
Kıbrıs’ta barış için uğraş veren siyasetçilerin önünde saygıyla eğilmesini bilirken; daha zor olduğuna inandığım ve Kıbrıs’ta barışın gelmesine daha büyük katkıyı sağlayacağına inandığım, kültürel yaklaşımları ortaya koyduğuna inandığım, bir avuç neferin önünde de saygıyla eğilmenin daha doğru olacağına inanmaktayım...
Siyasetçiler konuştuğunda uzun konuşurlar ama sanatçılar, özellikle karikatürcüler konuştuğunda kelime kullanmazlar, cümle kullanmazlar... Sergilenen karikatürlere baktığınızda bunu anlayacaksınız...”

AKEL GENEL SEKRETERİ ANDROS KİPRİANU’NUN KONUŞMASI

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu sergi açılışı öncesinde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:
“Bugün bu serginin açılışını yapmak benim için özel bir onurdur. Bu sergide önemli Kıbrıslı Türk karikatürcülerin eserleri sergilenmektedir. Zengin biyografilerinde Kıbrıs içinde ve dışında yer aldıkları sergiler ve yayınlar yer almaktadır.
Sergide sunulan eserlerin konusu Kıbrıslı Türk karikatürcülerin gözüyle Kıbrıs, Kıbrıs halkı ve Kıbrıs sorunudur. Yakın dönem Kıbrıs tarihi ve Kıbrıs sorununun varlığı ve devamı gibi bu kadar trajik ve acı veren bir konu acaba mizah yoluyla ifade edilebilir mi? Edilebilir. Çünkü mizah gerçekliğin paradoks bir biçimde sunulmasından başka bir şey değildir.
Bugün açılışını yaptığımız bu sergi, fedakârlıklarıyla halkımızın kardeşlik, barış ve yeniden yakınlaşma mücadelesinin yolunu aydınlatan parlak bir fener olan iki yoldaşımızın anısına, Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’in anısına ve onuruna en büyük şan, halkımızın mücadelesinin başarılı sonuca ulaşması olacaktır. Kıbrıs’ın özgürleşmesi ve yeniden birleşmesi olacaktır. Kıbrıs’ın içinde ve dışında, vatanımızı ve halkımızı bölmenin planlarını yapanların ülkemizin topraklarında ve halkımızın beyninde diktikleri ayrılıkçı duvarların sonuncusunun da yıkılması olacaktır. Birinci ve değişmez hedefimiz budur.”
“Yeniden Yakınlaşma - Kıbrıs Türk Karikatürcüleri Sergisi”nde M. Serhan Gazioğlu, Musa Kayra, Hüseyin Çakmak, Mustafa C. Azizoğlu, Mehmet Ulubatlı, Mustafa Tozakı, Cemal Tunceri, Arif A. Albayrak, Dolgun Dalgıçoğlu isimli 9 Kıbrıslı Türk karikatürcünün 60 adet karikatürü yer almaktadır...
Kıbrıs Türk Karikatürcüleri Sergisi” 9 – 15 Nisan 2011 tarihleri arasında ziyarete açık olacaktır...
KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU

Hüseyin Çakmak
cakmak@kibris.net